Во рамките на годишниот закон за одбранбена политика, Конгресот на САД предложи забрана за продажба на оружје на Турција, НАТО сојузник на Соединетите Држави.

Сега Пентагон е должен да достави извештај до Конгресот за да го посочи “влијанието на зголемувањето на тензиите во американо-турските односи што произлегуваат од активности на турската влада во текот на изминатата година, предизвикувајќи ги последиците од бројните американски воени и дипломатски активности што моментно се случуваат во Турција “. Компилацијата на извештајот до Министерството за одбрана на САД ќе ја забрани продажбата на голема воена опрема на Анкара.

Одговорот од Турција, кој беше очекуван, не мораше долго да се чека. Анкара соопшти дека не се плаши од санкциите во САД и ќе го купи рускиот С-400.

“Русија на Турција ќе ги испорача против-воздушните системи С-400 во предвидениот рок”, изјавил Исмаил Демир, директор на Комитетот за одбрана на Турција, во интервју за Агенцијата Анадолу.

“Спроведувањето на договорот е во согласност со првичниот договор”, истакнал Демир.

За Турција одбраната на земјата не е “детска игра“.

Анкара е свесна за можни санкции на САД, меѓутоа претседателите на Русија и Турција имаат јасна одлука, значи можните ограничувања нема да влијаат врз договорот.

“Ова не е детска игра, и денес да кажеме едно, аутре друго. Секое друго сценарио би било спротивно на државните принципи и ставови на Секретаријатот на Министерството за одбрана на Турција. Неопходно е да се донесуваат одлуки и да се имплементира политика во согласност со интересите на нашата земја. Очекуваме сојузниците на Турција да не мешаат едно прашање со друго и дека ќе ја проценат ситуацијата со потпирање на здравиот разум “, изјавил Исмаил Демир.

Во декември минатата година, Русија и Турција потпишаа договор за заем за испорака на системот С-400 на турската армија. Според договорот, Анкара купила две батерии на руски противвоздушни одбранбени системи.

Покрај тоа, Москва и Анкара се согласија да воспостават технолошка соработка во развојот на анти-балистичките системи во Турција, кои Анкара не успеа да ги добие за време на преговорите за купување на американските патриотски системи.

САД се обидуваат ја спречат испорака на S-400 системот во Турција. Пентагон соопшти дека е подготвен на својот партнер во НАТО да му понуди својот анти-ракетен систем “компатибилен со стандардите на Организацијата на Северноатлантскиот договор”.

Помошник државниот секретар Вес Мичел изјавил дека купувањето на рускиот С-400 би можело да има негативно влијание врз снабдувањето на Турција со петте генерации борбени авиони Ф-35. Да се ​​потсетиме, Турција и САД потпишаа договор за продажба на 116 борбени авиони Ф-35А “Lightning II” на турската војска. Имплементацијата на овој договор е доведена во прашање не само поради позицијата на Турција за купување на руски S-400 системи, туку и поради иницијативата на Претставничкиот дом, која минатиот месец предложи американскиот Сенат да ја блокира испораката на Турција на борбените авиони  Ф-35 заради апсењето на американскиот пастор Ендру Брунсон, осомничен дека бил дел од мрежата која организираше неуспешен воен удар во Турција во јули 2016 година.

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име