erdogan-putin

Ердоган и Путин: Погрешна одлука на САД за излегување од Нуклеарниот договор со Иран

Претседателот на Република Турција Реџеп Тајип Ердоган и рускиот претседател Владимир Путин разговараа за одлуката на САД за повлекувањето од нуклеарниот договор со Иран.

Ердоган и Путин исто така разговарале и за најновите случувања во Сирија

Според изјавите на кабинетот на турскиот претседател, Ердоган и Путин се согласиле дека одлуката на американската администрација за нуклеарниот договор е “погрешна”.

Двајцата претседатели истакнале дека договорот претставува дипломатски успех што требаше да биде заштитен.

Ердоган и Путин исто така разговарале за најновите случувања во Сирија.

Турскиот претседател упатил честитки до Путин по стапувањето на должност претседател на Русија по четврти пат.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


× nine = 18