izrael-palestina

Израелски војници пукале на демонстрант во Газа

Израелските војници раниле учесник на протестите против повеќе годишната блокадата на Појасот Газа кога пукале на него, соопштија палестинските здравствени работници.

За тоа време, демонстрантите во голео рамките на шест неделните протести долж  границата на Израел со појасот Газа.

Организаторите на демонстрациите под наслов “Големиот марш за враќање” соопштија дека десетици илјади жители на Газа се очекува во пограничните кампови да пристигнат во наредните денови.

Израелските војници убија 43 Палестинци за време на шестнеделните протести, кои завршуваат на 15 мај, денот кој Палестинците го нарекуваат Накба или “Денот на катастрофата”, со кој се обележува раселување на стотици илјади Палестинци за време на конфликтот што избувна во текот на формирањето на израелската држава во 1948 година. година, потврдува Ројтерс.

На 30 март, Палестинците поставија кампови долж границата долга 65 километри и започнаа шестнеделен протест против пограничната блокада наметнати од Израел и Египет во 2007 година.
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


− nine = 0