erdogan

Ердоган од 13 до 15 мај во посета на Велика Британија

Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган од 13 до 15 мај, ќе предстојува во посета на велика Британија, во рамките на која ќе се сретне со кралицата Елизабета Втора и со британската премиерка Тереза ​​Мај. Во изјавата од Кабинетот на претседателот на Република Турција, наведено е дела Ердоган ќе го посети Обединетите Кралството Велика Британија и Северна Ирска, со коо Турција ги зајакнува билатералните односи и соработката, а која е стратешки партнер и сојузник на Турција.

Исто така, планирано е Ердоган, во рамките на посетата да се состане и со кралицата Елизабета Втора и премиерката на таа земја, Тереза ​​Мај.

Планирано е, Ердоган во рамките на посетата да присуствува на затворањето на шестиот по ред турско-британскиот форум, кој има за цел да ги зајакне билатералните односи и граѓанскиот дијалог, како и да се состане со претставници на инвестициските и бизнис секторите на двете земји.

Ердоган, исто така, ќе се обрати до светски познатиот Кралски институт за меѓународни односи (Chatham House) во Лондон.

Исто така се наведува дека за време на посетата на Ердоган во Лондон ќе разговара за зајакнување на билатералната соработка во областите на економијата, трговијата, безбедноста, одбранбената индустрија, културата, но и на темите на настаните во Сирија и Ирак, борбата против тероризмот, кипарското прашање и други теми.

Извор:(Vijesti / AA)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


seven − 3 =