Турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган денеска изјави дека Турција има многу подобра соработка во борбата против тероризмот со Велика Британија, отколку што тоа не е случај со механизмите за соработка со другите партнери на Анкара.

За време на официјалната посета на Лондон, Ердоган им се обрати на учесниците на последната седница на 7-ми Форум на Татли Дил, чија цел е зајакнување на билатералните односи меѓу Турција и Велика Британија.

Тој потсети дека станува збор за форум кој беше формиран во 2011 година додека беше премиер на Турција, а неговиот британски колега во тоа време беше Дејвид Камерун.

Форумот, во меѓувреме, се разви во престижна организација во Лондон.

“Турција и Велика Британија имаат односи кои се протегаат 500 години во минатото”, изјавил Ердоган, додавајќи дека тој е особено благодарни на Велика Британија за нејзината солидарност со Турција во јули 2016 година, кога се соочи со обид за воени удар од страна на терористичката организација ФЕТО.

Турскиот претседател особено ја истакна важноста на гестот на британскиот министер за односи со Европа и Америка, Алан Данкан, кој ја посети Анкара три дена по обидот за државен удар и изрази поддршка за турските институции. Ердоган додаде дека оваа посета беше во периодот кога повеќето западни земји дури и не го осудија обидот за државен удар.

– Велика Британија е втор по големина извозен пазар од Турција. Се надеваме дека оваа година ќе ја зголемиме трговската размена од 16 милијарди на 20 милијарди евра – истакнал Ердоган.

Посочувајќи се на добрата билатерална соработка во областа на одбраната, Ердоган рече дека има дополнителен потенцијал за голем успех ако се приклучат турските оперативни и британски финансиски сили.

– Турција придава големо значење на зачувувањето на безбедноста во евроатлантскиот регион. Ние, исто така, работиме на воспоставување одржлив мир на Блискиот Исток. Сакаме да придонесеме и да помогнеме во процесите на градење мир во Сирија, Ирак, Авганистан и Сомалија, и сакаме да видиме заедничка борба против сите терористички организации “, рече Ердоган.

Турскиот претседател изјави дека терористичката организација ИСИС прави најголема штета на исламот и дека е голема грешка да се нарече некоја терористичка организација “исламска држава”.

“Исламот во коренот на овој збор значи мир и нашиот ислам е вера на мирот”, рекол Ердоган, додавајќи дека Обединетото Кралство може да го разбере ова прашање подобро од другите во поглед на мултикултурната традиција и големата муслиманска заедница која живее таму.

За време на тридневната посета на Велика Британија, Ердоган ќе се сретне со британската кралица Елизабета Втора и со премиерката на земјата Тереза ​​Мај.

– Велика Британија е наш важен и сигурен партнер. Турција е подготвена за понатамошно зајакнување на билатералната соработка во сите области и по британскиот излез од Европската унија – заклучил Ердоган.

Извор: Faktor/AA

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име