netanjahu

(Фото) Карикатура ги налути Израелчаните: “Нетанјаху како вооружена пеачка“

Германскиот комесар за антисемитизам Феликс Клајн изјавил дека влијателниот весник “Süddeutsche Zeitung” од Минхен ја преминал “црвената линија” објавувајќи ја карикатурата на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху со прекумерно големи усни, уши и нос. Клајн за весникот Билд изјави дека карикатурата во “Süddeutsche Zeitung”, која е објавена по одлуката на САД да ја премести  амбасадата во Ерусалим, потсетила на” нетолерантни описи на нацистичката пропаганда “.

Карикатурата го прикажува на Нетанјаху облечен како израелска пејачка Нета Барзилаи, која оваа година е победник на Евросонг, објави АП.

Формата на срцето, која го формира буквата “v” во зборот “Евровизија”, заменето е со ѕвезда на Давид, а Нетанјаху држи ракета во раката и вели “следната година во Ерусалим”.

netanyahu-pjevacica
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


four + = 9