Турскиот претседател објави дека ќе ги поддржи Палестинците и нема да дозволи Израел да го краде Ерусалим, објави Ројтерс.

Анкара нема да дозволи израелските власти да го украдат Ерусалим од Палестинците, изјавил Реџеп Тајип Ердоган во средата на ифтарската вечер, објави Ројтерс. “Дури и ако целиот свет ги затвори очите, ние ќе го спречиме изливот на израелската суровост. Ние ќе продолжиме да ги поддржуваме нашите палестински браќа и сестри, не само со нашите срца, туку и со нашите ресурси […] Ние никогаш нема да дозволиме Израел да го украде Ерусалим “.

Турскиот претседател, исто така, го осуди “молчењето” на меѓународната заедница поради “израелската тиранија” за време на конфликтот во Појасот Газа. “Ако продолжи молчењето против израелската тиранија, светот брзо ќе потоне во хаос каде што ќе владеат разбојници”, истакнал турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Реџеп Тајип Ердоган, исто така, истакна дека ОН “се урна” пред настанот во Газа.

Десетици илјади Палестинци во појасот Газа се манифестираа на 14 мај на границата со еврејската држава против преселувањето на Американската амбасада во Ерусалим. Утрото избувнаа конфликти, кои продолжија до попладнето на границата со Израел. Според последниот достапен биланс на состојба, 61 Палестинец загинаа, а повеќе од 2.700 луѓе беа повредени од страна на израелската армија.

 

Откажи одговор

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име