izraelski avion

Израел изврши напади на позиции на Хамас во Газа

Израел изврши воздушни напади на базата на Хамас во Газа, соопшти АФП. Операцијата била спроведена откако го регистрирале истрели од Газа кон војниците, соопштено е од  Израел.

Во експлозијата наводно оштетена е една куќа.

Нема информации за жртвите по воздушните напади. Израел го обвини Хамас за организирање на протест во понеделникот и дека тие не биле мирољубиви, оправдувајќи ја употребата на огнено оружје.

Потсетуваме дека повеќе од 60 лица загинаа при протестсите на границата во Газа и на израелската територија, објави АФП.

Извзор:(Vijesti / ФЕНА)
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


5 − = two