asad-putin

Путин се сретнал со Асад во Сочи

Рускиот претседател Владимир Путин се состанал со сирискиот претседател Башар Асад во Сочи, соопшти рускиот портпарол Дмитриј Песков.

Путин на сирискиот лидер му изјавил дека се надева на повлекување на странските вооружени сили од Сирија, пренесува Тас.

Асад предстојувал во работна посета на Сочи, објави Спутник.

“Ние поаѓаме од претпоставката дека со оглед на значајните победи и успеси на сириската армија против тероризмот и транзицијата на политичкиот процес во поактивна фаза, вооружените сили на вооружените сили можат да се повлечат од територијата на Сирија”, рекол Путин.

Асад му пренесол на рускиот лидер дека ситуацијата во Сирија позитивно се развива од воена гледна точка.

“Ситуацијата се развива многу позитивно благодарение на чекорите што се преземени во сферата на борбата против тероризмот”, додал Асад.

“Воените успеси ни помагаат да ја нормализираме ситуацијата во земјата, а тоа го отвора патот за враќање на многу наши граѓани во домовите”, рекол тој, пренесува Тас.

Асад му се заблагодарил на Путин и на руската влада за континуираната испорака на хуманитарна помош за сирискиот народ, кој беше протеран од терористите од нивните домови.

Извор:cdm
Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


5 + = nine