Палестинскиот министер за надворешни работи, Ријад Малики, во Истанбул денеска изјави дека муслиманските земји не треба да дозволат Израел да ја премине црвената линија и дека ова прашање ќе биде испратено до Меѓународниот суд на правдата следната недела, објави агенцијата Анадолу (АА).

Малики, кој во моментов е во Истанбул по повод Самитот на Организацијата на исламската соработка (ОИК), денеска се обрати на состанокот на министрите за надворешни работи, кој му претходеше на Самитот.

Тој изјавил дека преместувањето на Американската амбасада на 70-годишнината од Накба или масовното прогонување на палестинскиот народ претставува прекршување на меѓународните договори и напад врз правата и иднината на палестинскиот народ.

“Ние нема да молчиме за ова”, рекол Малики.

Тој потсети дека израелските војници убија 62 лица на неодамнешните демонстрации и ранија илјада Палестинци.

– Израелски официјални лица го поздравија овој масакр. Тоа е криминал. Таквите активности не смеат да останат неказнети – рече Малики, додавајќи:

“Како ОИК, не смееме да дозволиме Израел да ја пречекори нашата црвена линија и мора да покажеме дека некои нешта се неприфатливи кога станува збор за Палестина”. Денешните настани во Палестина можеби ќе бидат утре во друга земја, а Советот за безбедност ова го игнорираше. Заради ставњето на вето на САД, Советот за безбедност дури и не даде соопштение за оваа тема “.

Тој додаде дека е време да преземат чекори против дејства кои се против чувствата на целиот исламски свет, а исто така и против статусот на Ерусалим. Како што рече, Палестина никогаш нема да престане да се брани и да ги заштити светите места.

Во меѓувреме, откако ќе ги извршиме сите проценки за Палестина, ние ќе ја проследиме оваа тема до Меѓународниот суд на правдата – изјави Малики.

Извор:faktor

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име