Конгресот на САД презема чекори кон признавање израелската власта над окупираната Голанска висоравнина, настојувајќи да му даде приоритет на еврејскиот режим во идните настани кои би се однесувале на оваа важна област што Израел ја окупираше во 1967 година.

Ако ги погледнеме настаните што следеа по преселувањето на Американската амбасада во Ерусалим, со што САД ја признаа окупацијата на овој град и целиот Западен Брег од страна на израелските војници, јасно е дека амандманот, ако биде усвоен и потврден, ќе го протурка регионот во нова крвава војна.

Ако Палестина, заради воена инфериорност, не можела да се спротивстави на одлуката на САД и еврејската држава да ја отворат амбасадата во Ерусалим, со признавањето на Голан војната може да избувне дури и ако некои од актерите сириските конфликти би сакале да го избегнат тоа.

Голанската висоравнина е богати со вода и нафта, а според проценките, тие сочинуваат дури една третина од потребата за вода за пиење на израелскиот режим.

Израел го окупирал сирискиот Голан во 1967 година, бидејќи сириската армија на висоравнината била во стратешка предност и од голема височина можела да ги гаѓа позициите на израелските сили длабоко во долината Галилеја. Израелскиот режим еднострано ја припои оваа територија во 1981 година, иако оваа одлука никогаш не била признаена од страна на меѓународната заедница, вклучувајќи ги и САД.

Според меѓународното право и релевантните одлуки на Обединетите нации, оваа територија се смета за окупирана од израелскиот режим.

Според неколку извори, по ликвидацијата на терористичките групи во Сирија, сега е отворено прашањето за враќањето на Голанската висоравнина во Сирија. Тоа беше, исто така, и намерата на Русија, што требаше да биде пакет од договорот со САД, уште под Обама, но администрацијата на Доналд Трамп го промени својот став.

Според “Times of Israel”, пред три дена се дозна дека американскиот Конгрес планира да го признае израелскиот суверенитет над Голанската висоравнина, која го одвојува Израел од Сирија.

Рон ДеСантис, републиканец од Флорида, како член на Комитетот за надворешни работи на американскиот конгрес, го претстави амандманот што може да доведе до историско признавање на САД на териториите окупирани од израелскиот режим во регионот.

САД одбија да разговараат за статусот на регионот многу години, но сега се чини дека по одлуката на Трамп да ја премести амбасадата на САД во Ерусалим, тоа ќе биде втор чекор, пишува израелскиот дневен весник.

“Време е да се препознае уште една територијална реалност”, вели ДеСантис.

“Голанската висорамнина нема да се врати во Сирија. Конгресот верува дека Голанската висоравнина е внатрешен дел од Израел и дека е од суштинско значење за способноста на Израел да обезбеди граници и да го одржи своето постоење “, рече Рон ДеСантис.

“Со оглед на граѓанската војна и ширењето на влијанието на Иран во Сирија, Соединетите Држави го признаваат израелскиот суверенитет на Голанските височини”, се вели во амандманот.

ДеСантис истакнал дека Голанската висоравнина е “клучот” за уништување на влијанието на Иран во регионот, а САД, признавајќи го израелскиот суверенитет над Голан, ќе испратат силен сигнал до регионот.

“Поради тековниот конфликт во Сирија и ширењето на влијанието на Иран, нагласувам зошто Голон е толку важен за Израел и за антитерористичкиот сојуз”, истакнал Рон ДеСантис.

“Голанската висоравнина ќе му дадат на Израел неопходна тампон-зоната од каде ќе можат да се соочат со сите злонамерни активности и актери кои сакаат да создадат хаос во Сирија”, изјави висок американски претставник и член на Конгресот за надворешни работи на Конгресот на САД.

Според него, веројатно според мислењето на Трамп и неговиот виш советник и зет, Џаред Кушнер, “ако Израел е принуден да се откаже од оваа територија, тој ќе стане ранлив за терористички напади од области кои го контролираат Иран и други злонамерни групи што Голан може да ги користи за да започне напад во Израел “.

“Без Голан, ќе му биде тешко на Израел да се справи со овие закани. Со оглед на американскиот интерес за уништување на иранското влијание и борбата против тероризмот, време е САД да го признаат израелскиот суверенитет на Голанските висоравнини.

“Да се ​​признае дека Голан повеќе нема да се врати во Сирија е реалност. И нема други сценарија “, рекол ДеСантис.

Американскиот официјален претставник не спомена против кои терористички групи се бори Израел, бидејќи ИСИЛ, Ал Каеда или која било друга терористичка група активна во Сирија никогаш не направила никаков напад врз Израел или терористичка акција на територијата на Израел.

Israel National News потсети дека Комитетот за надворешни работи на американскиот конгрес  предводен од републиканец од Тексас Пит Сесион, кој многу години го поддржува Израел и дека комисијата вклучува 11 републикански пратеници и 4 демократи, што треба да значи дека предлогот на ДеСантис ќе добие сигурно зелено светло од ова тело.Karta Golana

ФОТО – Областа окупирана од Голанските височини и Ерусалим, каде што САД ја преместуваа амбасадата и де факто ја препознаа окупацијата на Западниот Брег.

Извор:Logicno.com

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име