Парагвај денес ја отвори својата нова амбасада во Ерусалим, по примерот на САД во повлекувањето на таков чувствителен политички потег.

Парагвај е втората земја на Латинска Америка, која за помалку од една недела ја премести својата дипломатска мисија од Тел Авив во Ерусалим.

Гватемала се пресели на 16 мај, два дена откако САД го направија тоа.

Парагвајската амбасада беше отворена на церемонијата организирана од претседателот на Парагвај, Хорацио Картс, и израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху.

Статусот на Ерусалим е најспорното прашање во израелско-палестинскиот конфликт и главна пречка за мировниот договор. Двете страни го сакаат тоа за нивниот главен град, Израел во целост, а Палестинците неговиот источен дел.

Огромното мнозинство од светските земји не го признаваат израелскиот суверенитет над целиот Ерусалим и сакаат нивниот статус да се реши со мировни преговори.

Извор:cdm

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име