Хамбург ќе стане првиот германски град кој ќе воведе делумна забрана за дизел возила во рамките на многу аргументиран потег за подобрување на квалитетот на воздухот.

Пристанишниот град би требало да блокира делови од две улици за постари дизел автомобили и камиони од 31-ви мај, објави локалната агенција за животна средина.

Притисокот расте во големите германски градови за подобрување на квалитетот на воздухот и дизел возилата станаа клучна цел на рестриктивните владини мерки поради нивните емисии на нитроген оксиди.

Репутацијата на дизел возилото доживеа дополнителен удар во 2015 година кога автомобилскиот гигант на Фолксваген призна дека го инсталирал софтверот во своите дизел возила што покажале лажни резултати од емисијата на штетни гасови.

Сите дизел возила што не ги исполнуваат стандардите за емисија на Евро-6 ќе бидат опфатени со забраната во Хамбург.

Помалку од една третина од дизел возилата регистрирани во градот на почетокот на годината го исполнуваат овој стандард, соопшти Федералната агенција за моторни сообраќај.

Сепак, ќе има одредени исклучоци – може да се користи една од избраните улици, амбулантни возила, нејзини жители и посетители, камиони за ѓубре и испорака на стоки во такси.

Знаци што укажуваат на ограничувања и пренасочувања беа поставени во последните недели во областа на градот Алтона-Норд.

Долгоочекуваната дизел-забрана е внимателно следена во Германија, бидејќи може да предизвика последици за германската автомобилска индустрија, која главно се потпира на возила со дизел мотор.

По долгата правна битка, градските власти добија зелено светло за воведување на забрани за дизел возила со одлука на Уставниот суд во февруари, пренесува ДПА.

Извор:кликс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име