Индиските рафинерии објавија дека се подготвени да продолжат да купуваат иранска сурова нафта и покрај едностраната одлука на САД да ја вратат економската блокада против Техеран, што главно влијае врз иранскиот нафтен сектор, објави вчера порталот на S & P Global Platts.

Иран е трет по големина извозник на енергија во Индија. Според привремените податоци од индиското министерство за нафта, иранските производители извезувале околу 18,4 милиони тони нафта од април 2017 до јануари 2018 година на индиски потрошувачи.

 

 

Индиската државна компанија Bharat Petroleum Corporation Limited (BPCL) во моментов работи со Иранската национална нафтена компанија (НИОК) за купување на милиони тони нафта помеѓу април 2018 и март 2019 година, што ќе биде доставен до рафинеријата Кочи.

Слично на тоа, и Indian Oil Corp (IOC) има договор со Иран да набави 180.000 барели дневно. Договорот трае целата тековна иранска фискална година која завршува во март 2019 година.

“Indian Oil Corp (IOC) сака да ги одржи своите трговски врски со односите со Националната нафтена компанија на Иран, бидејќи Техеран нуди подолгорочни кредити од вообичаените 30 дена понудени од други нации кои извезуваат нафта”, изјави претставник на индиската компанија за S & P Global Platts.

Индија, заедно со другите земји, продолжува да увезува иранска нафта од 2011 година, кога Исламската Република беше погодена од економската блокада на Западот.

Иран и Индија не го користат доларот

Тоа не е проблем за Индија да продолжи да тргува со Иран во овие околности, бидејќи двете земји се согласија во 2016 година дека долгот за претходно испорачаната нафта и идните испораки ќе бидат платени во евра, а не во американски долари.

Фајненшал тајмс потоа потврди дека Индија контактирала со турската Халкбанк за олеснување на плаќањето на околу 6,5 милијарди американски долари што ги должи Иран за увоз на сурова нафта за време на западните санкции.

“Индиската влада самата побарала да плати долг од 6,5 милијарди долари и сака да се подготви за бизнис во банкарскиот сектор. Примачот на тие пари ќе биде Халкбанк во Турција, а парите ќе бидат платени во евра “, изјавил индискиот амбасадор во Техеран Саураб Кумар во средината на 2016 година.

Иран тогаш побарал побрза наплата на нафтата, но во евра, што е договорено  за време на дводневната посета на индискиот премиер Нарендра Моди на 22 и 23 мај 2016 година на Иран.

Соочени со можноста за негативен ефект на САД против Иран, владата во Њу Делхи му предложи на Техеран дека, во случај да биде загрозена, билатералната трговија да се врата на продолжување на плаќањата во националните валути, индиски рупии и ирански риал, кои веќе постоеле пред 2016 година.

Индија може да плати Иран нафта во рупии преку државната UCO банка, која не е изложена на мерки на САД и може да работи без оглед на какви било американски санкции.

“Трговијата со национални валути е уште една тема за дискусија, а Иран, исто така, ќе има корист од тоа, што ќе има постојан прилив на пари за своите нафтени продукти, додека Индија нема да се соочи со прекини во снабдувањето”, изјавил индискиот државен претставник за индиската Financial Chronicle.

Овој механизам се уште е во пракса, иако тоа е значително намалено од почетокот на 2016 година, кога санкциите се укинати во Иран. Од друга страна, Иран се залага за плаќање на нафтата во валута која лесно може да се замени за еврото.

Меѓутоа, ако санкциите ги наметнат само САД, а не Европската унија, трговијата со евра може да продолжи без ограничувања.

Меѓутоа, ако Соединетите Држави успеат да спречат пристап до иранските банки од страна на глобалниот трансакциски систем на СВИФТ, со што ќе ги блокираат сите трансакции во странски валути, тоа нема да остави алтернатива на Индија и Њу Делхи ќе треба да го врати механизмот на плаќање во националните валути.

Иран денес произведува околу 4 милиони барели дневно. Иран беше втор по големина снабдувач на сурова нафта во Индија, по Саудиска Арабија во 2011 година, да падне на седмо место поради санкциите.

Иран повторно стана третиот по големина снабдувач на нафта во Индија и се проценува дека годишната испорака на иранската нафта, од четвртиот квартал од оваа година, ќе изнесува 27,2 милиони тони нафта за индиски купувачи.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име