Лидерите на групата од седумте индустриски најразвиени земји од Г7 ги отфрлија резултатите од претседателските избори во Венецуела, повикувајќи ја владата на Николас Мадуро да се врати во уставната демократија, со која се овозможува одржување слободни и фер избори.

“Ги осудуваме претседателските избори во Венецуела и резултатите, бидејќи тие не ја претставуваат демократската волја на граѓаните”, потврдија лидерите на Г7 која ја сочинуваат Соединетите Американски Држави, Франција, Германија, Велика Британија, Италија, Јапонија и Канада.

На состанокот во Отава, лидерите на групата проценуваа дека владата на Венецуела ја пропушти можноста да ја смени својата политика, но продолжи со авторитарната контрола врз тоа што човековите и другите права се прекршени во таа латиноамериканска држава.

Мадуро беше реизбран со околу 68 отсто од гласовите на предвремените претседателски избори, бојкотирајќи ја опозицијата со оглед на тоа што се нелегални.

Длабоката политичка и економска криза ја потресе Венецуела со месеци, на која САД и воведоа санкции.

 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име