Гратчето Абу-Дисм, југоисточно предградие на Источен Ерусалим, ќе биде прогласен за главен град на палестинската држава, а Арапите ќе можат да го наречат “Источен Ерусалим”; во составот на Израел практички влегува целата зона  Ц (половина од Западниот брег каде се наоѓаат еврејски населби) а новата палестинска држава не би имала ниту целосен суверенитет ниту контрола врз нејзините граници. Новиот американски план, всушност, е само промена на терминологијата – сегашната палестинска самоуправа би го променила името во Држава Палестина,ќе го промени своето име во Палестина, додека сите други “промечниња” ќе имаат само козметичкиот карактер.

Страстите од крвавите судири минатата недела меѓу палестинските демонстранти и израелските безбедносни сили на границата на Појасот Газа и Израел (во кои загинаа повеќе од 60 Палестинци) сè уште не се смирија, а од Соединетите Американски Држави веќе доаѓа нова иницијатива, која, се разбира, уште повеќе ќе ги распламти. Тоа е финалната верзија на новиот план на американската администрација за мирно решавање на израелско-палестинскиот конфликт, кој треба да биде презентиран на конфликтните страни и јавноста во втората половина на јуни, по завршувањето на муслиманскиот свет месец Рамазан. Некои американски и израелски медиуми го објавија ова во саботата, 19-ти мај.

Не е тајна дека откако американскиот претседател Доналд Трамп го призна Ерусалим на 6 декември минатата година како единствен главен град на израелската држава, Белата куќа ги интензивираше своите активности насочени кон создавање нов сеопфатен план за решавање на деценискиот конфликт меѓу Израелците и Палестинците поврзани со формирањето независна палестинска држава , откако израелската држава беше формирана во Палестина во 1948 година, чиј опстанок беше загарантиран со резолуцијата на Советот за безбедност. Оваа резолуција, исто така, повикува на формирање независна палестинска држава.

Се поставува прашањето, од која тоа позиција, Доналд Трамп, сега сака да го наметне токму неговиот план за решавање на овој голем проблем, откако со својата одлука за Ерусалим, САД де факто ги самоисклучи од улогата на предводник на мировниот процес. Имено, палестинската власт и нејзиниот претседател, Махмут Абас, веднаш потоа изјавија дека САД повеќе не можат да ја играат улогата на медијатори во преговорите, бидејќи јасно ја одбрале својата страна со таа одлука. Кога станува збор за фактот дека главните архитекти на новиот план на Трамп се неговиот зет и советник за политика на Блискиот Исток, Џаред Кушнер, и Џејсон Гринблат, специјалниот претставник на претседателот Трамп за Блискиот Исток, кои (воопшто не се ирелевантни во ова прашање) двајцата од верејска националност и практички проповодители еврејската вера, равотите по Палестинците и Арапите изгледаат уште полоши. Двајцата веќе започнаа интензивни разговори со лидерите на најважните арапски земји, а неодамна новиот американски државен секретар Мајк Помпео беше во Саудиска Арабија, Израел и Јордан, каде што, исто така, зборуваше за потребата од ново решение за палестинското прашање.

Со оглед на гореневедената двојка, како главни протагонисти на новиот план, на самиот старт може да се каже дека Арапите ќе сметаат дека тој ги поддржува израелските интереси. И ако тоа е точно, ќе видиме и преку преглед на најважните точки на планот објавен во медиумите. Остатокот од планот, секако, ќе биде загатка на двете страни во спротивност до моментот на официјалното доставување. Еве ги најважните елементи на новиот план на Трамп:

  • Ќе биде формирана палестинска држава со ограничен суверенитет, на Запад и на зоната Газа;
  • На Израел ќе му остане воената контрола над голем дел од Западниот Брег, како и гранични премини што ќе ја поврзат палестинската држава со другите арапски држави, Египет и Јордан;
  • Долината Јордан ќе влезе на суверена територија на Државата Израел;
  • Некои од населби во Источен Ерусалим, населени со Арапите, ама не и самиот Источен Ерусалим, ќе преминат под контрола на палестинската арапска држава;
  • Брдото на храмот со џамијата Ал-Акса ќе биде под заедничкиот суверенитет на Израел, Јордан и палестинската арапска држава;
  • Градчето Абу-Дис, кој се наоѓа во југоисточните предградија на Ерусалим, ќе биде прогласен за главен град на палестинската арапска држава (Арапите ќе можат да го наречат “Источен Ерусалим”);
  • Појасот Газа ќе биде дел од палестинската арапска држава под услов да се разоружа Хамас;
  • Нема да има “право на враќање” на територијата на Државата Израел за палестински бегалци (поточно, нивните потомци). Ќе биде формирано меѓународно тело за да им се надомести компензација;
  • Израел ќе биде признаен од страна на арапските држави и палестинската арапска држава, како национална држава на палестинскиот народ.

Од сите овие елементи, јасно е дека новиот план е многу близу до ставовите на израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху и политичкото раководство на таа земја. Бидејќи станува збор за вклучување кон Израел практично на целата зона Ц од израелско-палестинскиот договор од Осло во 1993 година. (териториите на Јудеја и Самарија, Евреите или Западниот брег, според палестинската терминологија) каде се наоѓаат еврејските населби и во кои Евреите бројно ги надминуваат Арапите. На Израел, исто така,  практично му останува цел Ерусалим, додека новата палестинска држава нема да има ниту целосен суверенитет ниту контрола врз нејзините граници. Речиси и слободно може да се заклучи дека новиот американски план претставува само промена во терминологијата – сегашната палестинска самоуправа ќе го промени своето име во Палестина, додека сите други “дополнувања” се чисто козметички. Несомнено е дека овој план автоматски ќе биде одбиен од страна на Палестинците и нивното политичко раководство, но исто така и од целиот арапски и исламски свет, и секако за ова се свесни и во Вашингтон и Тел Авив.

Затоа со право се поставува – што Трамп и неговата администрација сакаат да ги постигнат со новиот план? Ќе се обидам да одговорам:

Претставувањето на планот несомнено ќе ги влоши односите меѓу САД и Палестинците. Сепак, Вашингтон, свесен за влијанието на неговата претходна одлука за статусот на Ерусалим, со новиот, ќе го наречам “максималистички план” (кој остава простор за отстапки), ниту пак смета на краток рок, ниту пак сметајќи на Махмуд Абас и на актуелното политичко раководство на палестинската самоуправа. Белата куќа сега се потпира само на политичките елити на клучните арапски земји – Саудиска Арабија, Египет, Јордан и Обединетите Арапски Емирати, кои треба да препознаат дека во новиот план, иако е генерално негативен, постојат одредени елементи за кои може да се дискутира. Во таа смисла, овие земји треба, пред сè, во нивните земји меѓу палестинската популација да ги пронајдат оние поединци или здруженија кои, во перспектива, ќе седнат на преговарачка маса со Израел, со арапски медијација (без Махмут Абас). Значи, Саудиска Арабија и другите арапски земји би требало да се откажат од иницијативата за изградба на заеднички арапски план за одредување на палестинските ставови во идните преговори со Израел, кој во изминатите години беше преку т.н. ” Париската конференција, на која Израел не беше повикан. Тел Авив честопати ја критикуваше Париската конференција поради нејзиното неучествување во нејзината работа, тврдејќи дека Арапите му работаат зад грб.

Вашингтон смета дека неговиот план може да послужи како нова меѓународна платформа за координација на израелско-палестинските односи, кои порано или подоцна ќе бидат “поставени” од страна на некои нови палестински претставници, како и како нова рамка за политичко зближување меѓу Израел и арапските држави.

Саудиска Арабија (без дипломатски односи со Израел поради нерешеното палестинско прашање) и без овој план активно работи за воспоставување на воена безбедност, а потоа за економска соработка со израелската држава, и покрај имиџот на главниот заштитник на палестинските интереси. “А за каков вид” на неутралност “и” објективност “на Саудиска Арабија би можело да се работат во случај да ја преземе посредништвото во израелско-палестинските преговори, исто така покажува и веста објавена во Њујорк тајмс пред околу еден месец, кој вели дека палестинскиот лидер Махмуд Абас пристигнал во Ријад. По разговорот со принцот Мухамед бин-Салман, тој го напушти Ријад, наводно шокиран од неговата сугестија дека предградието на Источен Ерусалим – Абу Дис – да постане главен град на Палестина. Покрај тоа, во овој предлог, Западниот Брег и Газа, како најголем дел од територијата на идната палестинска држава, нема да бидат потполно суверени во однос на Тел Авив “.

Признавање на Голанската висоравнина како израелска територија?

Меѓутоа, овие денови од САД доаѓаат чудни иницијативи. Така, во саботата 19.мај, републиканскиот конгресмен Роналд ДеСантис (од државата Флорида), според американските медиуми Вашингтон Бејкон, објави дека тој лично минатата недела во Конгресот доставил предлог-закон за признавање на САД на суверенитетот на Израел над Голанската висоравнина .

Тоа е сириска територија окупирана од израелската армија во шестдневната војна во 1967 година. Поголемиот дел од сириската популација потоа избегале и ги напуштиле своите домови, во голема мера мигрирајќи се во внатрешноста на сириската територија, додека на северот на окупираната Голанската висоравнина во четири села останале Друзи и едно Алавита. Во иселените подрачја речиси истовремено почнало да се населува еврејското население. Израелскиот парламент Кнесетот во 1981 година. го донесе “Законот на Голанскаата висоравнина”, кој де факто го прогласи за дел од нејзината територија. На останатите жители на Сирија им се дава можност да добијат израелско државјанство, предмет на откажување на сириската влада; или можноста за задржување на сириското државјанство и добивање статус на постојан престој во Израел, со неможност да учествуваат на парламентарните избори. Повеќето од Друзите таму се согласија со втората понудена опција, иако во последниве години, како последица на војната во Сирија, забележлива е тенденцијата на нивно отфрлање на Сириското и прифаќање на израелското државјанство. Интересно е да се напомене дека Алавитите (членовите на владејачката сириска држава на сириската држава и претседателот Башар Асад), кои живееле во единственото село алавитското село Раџар, веднаш по првичната понуда го прифатиле израелското државјанство.

Тешко е да се поверува, со оглед на меѓународното право според кое Голанската висоравнина се смета за неотуѓива територија на сириската држава, дека Конгресот во моментов ќе го одобри овој контроверзен закон. За САД, потезите на администрацијата на Трамп имаат доволно проблеми со нивната репутација на Блискиот Исток и целиот исламски свет. Покрај тоа, Израел де факто ги контролира Голанските висоравнини и формалното американско признавање, без разлика колку и да му е удобно во однос на меѓународниот правен спор, кој е оптоварен со Голанската висоравнина, во пракса нема значење. Израелските воени сили се концентрирани во Голан, кои лесно без проблеми можат да ја контролира безбедносната ситуација во јужна Сирија, во регионите Дераја и Кјуинитра и, по потреба како што наведува израелскиот воен командант, да дејствува на про-ирански сили кои ја загрозуваат израелската територија.

Опасно заборавање на сложеноста на американо-израелските односи

Меѓутоа, во исклучително позитивната атмосфера на севкупната американско-израелска врска по доаѓањето во првите редови на САД, Доналд Трамп и неговиот тим, речиси целосно се заборава дека со тоа не се решени вкупните контрадикции што ги оптоваруваат двете земји. Сегашното ниво на стратешко партнерство не ги елиминираше во секој случај, а во некои сегменти контрадикторностите беа сложени и комплицирани. Прво, ова се однесува на вкупната израелска зависност од клучните американски политички фигури – во овој случај, Доналд Трамп и тесниот круг на неговата администрација. Ова беше исто така евидентно на ваков важен настан, бидејќи американската амбасада минатата недела беше отворена во Ерусалим. Фактот што речиси сите медиуми молчат тогаш беше фактот дека, покрај претставниците на Белата куќа и Републиканската партија, никој од редовите на Демократската партија на САД не присуствуваа на прославената церемонија. Ова јасно ги потврдува фундаменталните разлики помеѓу двете доминантни американски партии во ова и многу други прашања во врска со Израел и неговата надворешна политика (доволно е да се потсетиме на потпишувањето на Обама за нуклеарен договор со Иран), како и внатрешната ситуација во самиот Израел поврзано со модалитетите на решението на палестинскиот прашања. Освен Демократската партија и внатрешните граѓански несогласувања, израелската влада, предводена од Бенјамин Нетанјаху, има доста проблеми со спротивниот камп на еврејската заедница во САД. Доволно е да се посочи пример, кога еден еврејски кандидат, поранешен кандидат за Демократска партија за нејзиниот кандидат на минатите претседателски избори, Бен Сандерс, остро ја критикуваше употребата на сила Израел против палестинските демонстранти на границата на појасот Газа пред неколку дена, нарекувајќи ја прекумерна и непропорционална . Недостатокот на соодветна израелска политика за потпирање на двете американски партии овие денови, исто така, укажуваат и некои израелски опозициски политичари, предупредувајќи дека Трамп нема да биде вечен на власт и дека се очекува подоцна. двопартиска тема, т.е. потребата за консензус на републиканците и на демократите за политиката кон Израел, која сега не постои.

Извор:geopolitikanews

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име