Соединетите Држави почнуваат да ја пренесуваат армијата од Белгија во Источна Европа, во рамките на операцијата “Atlantic Resolve”, соопштил порталот Defence News, повикувајќи се на претставниците на американските сили во Европа. Тоа се разгледува во рамките на големите воени вежби, чија цел е да се тестира преместување на војниците по европската територија во случај на можен воен конфликт.

Вкупно 3300 војници и 650 воени возила, вклучувајќи 87 М-1 Абрамс и 18 самоодни артилериски возила -109 Паладин се префрлени. Сето ова се префрлува кај прибалтичките земји, Полска, Унгарија, Романија и Бугарија.

Дел од армијата и воената технологија се префрлуваат со железница и по пат, а дел и со воздушен сообраќај, кои претходно во вакви вежби не се применувало.

Оваа воена група подоцна ќе учествува во големите воени вежби на Sabre Strike, кој ќе се одржи во Полска и Балтичките држави од 3 до 15 јуни, и треба да вклучи околу 18.000 војници од земјите-членки на НАТО.

Потсетуваме: во саботата, белгиското Министерство за одбрана објави информации дека воената техника од бригадата на Соединетите Американски Држави во Тексас пристигнала во Антверпен и дека ќе биде распоредена во Источна Европа во рамките на операцијата Atlantic Resolve.

Американската амбасада во Белгија објави дека 85 тенкови и 3,3 илјади американски војници за оружена бригада ќе помине низ пристаништето во Антверпен, како дел од ротацијата на силите.

Претходно оваа година, американската војска објави дека 1. оклопна бригада, стационирана во Тексас, ќе биде префрлена во Европа ова лето за да ја замени Втората оклопна бригада на првата пешадиска дивизија.

Извор:geopolitikanews

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

Ве молиме внесете го вашиот коментар
Ве молам ставете го вашето име