Иран ја критикуваше одлуката на Трамп за новите тарифи за Турција

0
267

АНКАРА (AA) – Портпаролот на иранското Министерство за надворешни работи, Бахрам Касеми, во саботата ја критикуваше одлуката на американскиот претседател Доналд Трамп, да наметне дополнителни тарифи за Турција, јавува Anadolu Agency (AA).

Касеми рече дека Турција и турскиот народ можат да ги издржат надворешните притисоци.

„Волјата на нацијата не може да се смени со малтретирање и закани“, рече Касеми за иранската телевизија, истакнувајќи ја важноста на соработката помеѓу земјите од регионот.

Забелешката на Касеми следуваше по реакцијата на иранскиот министер за надворешни работи, Џавад Зариф.

„Одмаздата на Трамп со нанесување економски тешкотии на нејзиниот сојузник во НАТО, Турција, е срамна. Америка мора да ја рехабилитира својата зависност од санкции и насилство или целиот свет ќе се обедини да ја примора. Бевме со соседите и порано, ќе бидеме повторно и сега“, напиша Зариф на својот профил на Твитер.

Критиките на Зариф следуваа ден откако Трамп рече дека тарифите за увоз на турскиот алуминиум и челик ќе бидат зголемени двојно, на 20 и 50 отсто.

Портпаролот на турското Министерство за надворешни работи, Хами Аксој, во петокот изјави дека одлуката на Трамп, која не ги почитува правилата на Светската трговска организација, не може да биде поврзана со сериозност која се очекува од една држава.

„Сите чекори кои ќе бидат преземени против Турција, ќе добијат соодветен одговор, каков што веќе беше даден“, додаде Аксој.