ОАЕ го прославува денот на знамето : Мохамед бин Рашид го подигна знамето на ОАЕ во Union House

0

Неговото височество Шеик Мохамед бин Рашид Ал Мактум, потпретседател, премиер и владетел на Дубаи, денеска ги започна прославите на Денот на знамето, подигајќи го знамето на ОАЕ во Union House.ظ…ط­ظ…ط¯ ط¨ظ† ط±ط§ط´ط¯ ظٹط±ظپط¹ ط¹ظ„ظ… ط§ظ„ط¥ظ…ط§ط±ط§طھ ظپظٹ ط¯ط§ط± ط§ظ„ط§طھط­ط§ط¯. 4

Х.Х. Шеик Хамдан бин Мохамед бин Рашид Ал Мактум, престолонаследникот на Дубаи и претседател на Дубаи извршниот совет, заедно со шеикот Мохамед присуствуваат на церемонијата на подигнување на знамето.

Говорејќи по тој повод, Шеик Мохамед истакнал: “Денес прославуваме уште една клучна национална прилика, само неколку дена по славењето на лансирањето на нашиот прв сателит целосно изграден од Емирати. На овој ден се сеќаваме на шехидите кои ги жртвуваа своите животи за да го одбранат суверенитетот од нацијата. И ние им оддаваме признание на нашите храбри војници на бојното поле, кои заземаат висока заштита на правдата “.

Поздравувајќи ги 1.600 студенти кои учествуваа на настанот, шеикот Мохамед рече: “Во оваа прилика, ја повикуваме нашата младина да го заштити и да го почитува нашето знаме и да се осигураме дека ќе се вивнеме високо во сите сектори”.ظ…ط­ظ…ط¯ ط¨ظ† ط±ط§ط´ط¯ ظٹط±ظپط¹ ط¹ظ„ظ… ط§ظ„ط¥ظ…ط§ط±ط§طھ ظپظٹ ط¯ط§ط± ط§ظ„ط§طھط­ط§ط¯. 2

Ал Фурсан, тимот за демонстрации на воздухопловните сили на Обединетите Арапски Емирати, леташе над Унијата Хаус, сликајќи го небото во боите на знамето на ОАЕ – зелено, бело, црно и црвено.

Шеик Мохамед и неговата придружна делегација го посетија музејот Етихад, каде што Неговото Височество разговараше со некои од децата за нивните амбиции. Неговото височество ги охрабри да ги извршуваат своите соништа за да станат идни лидери на земјата.

На крајот на настанот, Неговото височество фотографираше со тимот на Фондацијата Ватани Ал Емарат, кој ја организираше прославата.

Шеик Мохамед претходно ги повика луѓето од Обединетите Арапски Емирати и сите владини институции да го прослават Денот на знамето на Обединетите Арапски Емирати, што се совпаѓа со годишнината од преземањето на функцијата претседател на неговото височество Шеик Калифа бин Зајед Ал Нахјан како лидер на земјата.

Исто така присуствуваа на настанот Мохамед бин Абдула Ал Гергави, министер за кабинетот и иднината; Калифа Саид Сулејман, генерален директор на Одделот за протокол и угостителство во Дубаи; и Dherar Belhoul Al Falasi, генерален директор на Фондацијата Ватани Ал Емарат.

Извор:WAM / Rola Alghoul / MOHD AAMIR