Емиратите со уште едно медицинско достигнување: Девет годишно девојче стана прво дете кое со трансплантација доби нов бубрег во Дубаи

0

ДУБАИ, 4 ноември, 2018 година (WAM) – Деветгодишниот Бана Низар Хасан од Судан стана првото дете што добива трансплантација на бубрег во Дубаи.
Операцијата беше спроведена во специјалната болница “Al Jalila Children’s од заеднички медицински тим од Ал Џалила, и Универзитетот за медицина и здравствени науки на Мохамед бин Рашид. Тимот на Мохамед бин Рашид беше предводен од истакнати хирурзи за трансплантација на Универзитетот д-р Дејвид Хики, професор по хирургија, и д-р Фархад Јанахи, доцент по хирургија.

ظ†ط¬ط§ط­ ط£ظˆظ„ ط¹ظ…ظ„ظٹط© ط²ط±ط§ط¹ط© ظƒظ„ظ‰ ظ„ظ„ط£ط·ظپط§ظ„ ظپظٹ ط¯ط¨ظٹ . 2
Вкупно девет владини и здравствени организации во Дубаи и Абу Даби работеа заедно беспрекорно за да обезбедат дека бубрегот од починат донатор во Абу Даби да биде пресаден во рамките на потребните 12-часовни подготовки и операциони зафати. Освен децата на Ал Џалила и универзитетот, Управата за здравство во Дубаи, Министерството за здравство и превенција и Националниот комитет за трансплантација, Фондацијата Ал Џалила, Полицијата Абу Даби, Абу Даби здравствените услуги копродукции (СЕХА), Клиничката клиника во Абу Даби, и Шеикот Калифа медицински град беа вклучени.
Бана, која беше родена само со еден бубрег – состојба наречена ренална агенезија, која зафаќа околу еден од 1.000 деца – беше лекувана со лекови во Al Jalila Children’s и се соочува со евентуална дијализа или трансплантација. Сега, благодарение на превентивната трансплантација на бубрег за време на успешната петчасовна операција, Бана може да продолжи со својот живот.

Водечкиот хирург, д-р Дејвид Хики, поранешен директор на Националната програма за трансплантација на бубрезите и панкреасот во Ирска, изврши преку 2000 трансплантации, обучени хирурзи за трансплантација од целиот свет и објави над 130 рецензирани научни трудови.

Д-р Абдула Ал Кајат, извршен директор на Al Jalila Children’s, изјави: “Имаме само сведок на дефинитивен момент во историјата на педијатрискиот здравствен систем во Дубаи, а Al Jalila Children’s се горди што станаа соработници на таа историја.
“Освен тоа што е неверојатно медицинско достигнување, она што го видовме е примерна соработка меѓу десет различни ентитети во Дубаи и Абу Даби, кои се собраа речиси без време за да ја направат оваа операција. Ова е прв од многуте што доаѓаат, а ние се на пат да обезбедат дека Дубаи е центар на педијатриската здравствена заштита во регионот, со тоа што придонесува за визијата на ОАЕ за 2021 година за здравствениот сектор “, додаде тој.

За возврат, д-р Амер Шариф, вицеканцелар на Универзитетот Мохамед бин Рашид и извршен директор на Одделот за образование во Дубаи за здравство, рече: “Ние сме горди на напорите на заедничкиот тим од универзитетот и Al Jalila Children, нашиот клинички академски партнер , кои беа вклучени во овој историски момент во ОАЕ здравствената заштита. ”

Од своја страна, Низар Хасан Јусиф, татко на младата Бана, рече: “Девет години страдавме – знаевме дека има нешто погрешно со бубрезите на мојата ќерка пред да се роди уште”. Она што сега го чувме е надвор од зборовите ; се чувствуваме како сите да имаме нов живот за да започнеме заедно. Исто така е многу големо за нас да видиме дека многу луѓе од различни ентитети во Обединетите Арапски Емирати се здружиле за да го третираат моето дете; Зборовите за благодарност се многу мали, Уште еднаш им благодарам на Емиратите и нивните владетели за она што го направија за моето дете, да продолжи и понатаму да живее и како останатите деца.

Инаку колку за потсетување, оваа болница заедно со тимот на Мохамед Бин Рашид наскоро се подготвува и за трансплатација на срце, што на некој начин ќе представува врв во медицинското достигнување на Емиратите..

Извор:WAM / Рола Алгул / Нур Салман