Американските санкции против Иран стапија на сила – Кој на крајот ќе ја плати највисоката сметка?

0

“САД ќе бидат оние кои на крајот ќе ја платат цената за повлекување од иранскиот нуклеарен договор”, коментирајќи го новиот курс на администрацијата на Трамп во интервју за РИА Новости изјавил Роберт Мали, претседател на Меѓународната кризна група (МКГ) и поранешниот советник на поранешниот американски претседател Барак Обама за Блискиот Исток.

Малеј, кој учествуваше во преговорите за нуклеарната спогодба со Техеран, одлуката на сегашната администрација ја нарече “голема грешка” и рече дека “без оглед на нејзината цел, ова не е начин да се постигне тоа”.

Поранешниот висок официјален претставник на САД објасни дека многу администрации кои доаѓале на власт во САД и другите земји речиси секогаш ги почитувале меѓународните договори потпишани од нивните претходници, дури и ако тие не се согласиле со нив, бидејќи тие сфатиле дека ако се повлечат од тие договори и на другите им даваат изговор да го сторат истото.

“Ако Трамп утре потпише договор со некоја земја, тоа сега може да се толкува како една од неговите епизоди, и другите наскоро ќе можат да го раскинат овој договор. САД ќе бидат оние кои ќе ја платат цената поради излез од овој договор “, предвидува Малеј,

“Иран и остатокот од светот се против САД”

Putin - Rohani - Erdogan - Rusija - Iran - Turska
ФОТО: Илустрација, Путин – Рохани – Ердоган

Покрај тоа, експертот истакнува дека “сега Иран и остатокот од светот се против САД, а пред нуклеарниот договор, Вашингтон и остатокот од светот беа против Иран”.
Во овој поглед, Малеј ги повика сите земји кои го потпишаа нуклеарниот договор или веруваат дека е добро да стори сé што е можно за да се осигури договорот да преживее, и покрај американското повлекување од него.

Во согласност со предизборните ветувања за гласачите и израелскиот режим, Трамп во мај оваа година објави повлекување од нуклеарниот договор од 2015 година и наметнување нови санкции, иако другите светски сили беа против тоа. Врз основа на извештајот од 12 инспекции од експертскиот тим на Меѓународната агенција за атомска енергија (АЕА), други договорни страни, Кина, Франција, Велика Британија, Русија и Германија, како и ЕУ, тврдат дека Иран ги почитува сите барања што ја ограничуваат неговата нуклеарна програма.

Сепак, од денес, администрацијата на Трамп ќе ги врати сите економски санкции против Техеран укинати со договорот. Покрај тоа, властите во САД имаат намера да го ограничат пристапот на Иран до меѓународниот систем за наплата SWIFT, глобална мрежа која го олеснува трансферот на готовина и обезбедува комуникација помеѓу банките.

САД ги тера своите “сојузници”

SAD - NATO - proračun - Europa
ФОТО: Илустрација, САД – НАТО

Од санкции, нафтената индустрија, но и банкарската структура, бродоградбата и поморскиот транспорт, како и многу други сектори на иранската економија, се под санкции.

Санкциите се насочени не само против Техеран, туку и против државите и странските компании кои ги одржуваат деловните односи со иранските партнери. Американскиот државен секретар Мајк Помпео изјави дека американските санкции против Иран вклучуваат повеќе од 600 лица и компании, додека министерот за финансии Стивен Мнучин ја цитираше бројката од 700 луѓе и компании од Исламската Република.
Американскиот државен секретар Мајк Помпе изјави дека, по воведувањето на новите американски санкции против Техеран, компаниите во ЕУ нема да можат истовремено да работат на иранскиот и американскиот пазар.

“Ние нема да дозволиме европските компании да работат со САД и Иран”, истакнал тој во изјавата за телевизијата СБС.
Сепак, шефот на Стејт департментот истакна дека САД нема да ги казнуваат и самите држави, бидејќи некои од нивните компании прават бизнис со Иран. Според Мајк Помпео, во последниве неколку месеци стотици европски компании се повлекоа од Иран поради страв од санкции од САД.

Помпео смета дека Иран, како одговор на санкциите, нема да продолжи да работи на својата нуклеарна програма.
“Сигурен сум дека Иранците нема да донесат таква одлука”, изјавил американскиот државен секретар.

Се чини дека Мајк Помпео не ги слушнал изјавите на високи функционери од Техеран, главно врвниот лидер на земјата, ајатолахот Саид Али Хамнеј, кој изјави дека Иран, како и секоја суверена држава во светот, има право да развие цивилна нуклеарна програма и ќе продолжи да го прави тоа со договор.

Како одговор на американските санкции, Русија и Кина можат да создадат прекуграничен систем за наплата со активно користење на националните валути, изјавил рускиот заменик-премиер Сергеј Прикодко. Според него, планот беше дискутиран на неодамнешниот состанок на Поткомитетот за финансиска соработка, кој се одржа на крајот од септември во Шенжен. Претходно, Централната банка на Русија поддржа меѓународен систем за наплата кој првично би го сочинувале земјите од БРИКС, но малку е веројатно дека новиот бразилски претседател ќе го поддржи овој предлог, и постои голема веројатност ова латиноамериканска земја да излезе од оваа група.

Покрај тоа, рускиот министер за финансии Антон Силуанов изјави дека Русија со гордост ќе се приклучи на европскиот систем за меѓународна наплата (СВП), кој нема да биде поврзан со системот SWIFT кој практично е управуван од САД.
Со сите закани од Доналд Трамп, самиот факт што тој претходно донесе одлука дека осум земји, меѓу кои се Јужна Кореја, Јапонија, Турција, Индија и други, “им е дозволено да увезуваат иранска нафта уште шест месеци”.

Се разбира, реториката на Вашингтон е многу сурова. Вчера, Трамп се закани дека ќе го уништи Иран.
“Ако режимот во Иран не ја промени политиката, ние ќе ги уништиме со овие санкции”, изјавил Трамп.

Покрај тоа, тој ги повтори условите што претходно ги навел да не излегуваат од нуклеарниот договор, кои не се само неприфатливи за Иран, туку апсолутно бесмислени.

Потсетуваме, условите што требаше да ги исполни Иран беа следниве:
– да ја извести Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) за сите тековни аспекти на својата нуклеарна програма и да ги запре овие активности во иднина.
– Стоп за збогатување на ураниум
– Никогаш да не се рециклира плутониум.
– Безусловно да се обезбеди пристап на официјални лица и експерти од Меѓународната агенција за атомска енергија за сите нуклеарни инсталации во Иран.
– Прекин на развојот и производството на балистички ракети.
– Стоп за развој на проектили способни за носење нуклеарно оружје.
– Да ги ослободи сите граѓани на САД и граѓаните на сојузничките американски држави.
– Престанување на воена поддршка за борците Хути во Јемен.
– Да престанат да ги подржуваат “терористичките организации”, како што за САД се, милицијата Хути и некои од палестинските организации на отпор и да се приведат поранешните лидери на Ал Каеда.
– Почитување на суверенитетот на ирачката влада и гарантирано разоружување на шиитските воени организации.
– Повлекување на сите ирански војници од Сирија.
– Не заканување кон Израел и да се стопира “лансирање проектили на Саудиска Арабија и ОАЕ”.
Говорејќи на државната телевизија, иранскиот претседател Хасан Рохани изјави дека неговата земја ќе продолжи да продава нафта и да ги крши санкциите на САД.
Иранското раководство додаде дека не се плаши од влијанието на овие санкции врз државната економија и дека властите на Исламската Република имаат долгогодишно искуство во управувањето со земјата под различни форми на притисок. За Иран, ова е проблем, ама ништо ново или нешто не доживеано.

Извор:logicno