Алноста за пари, го убива фудбалот: Баерн, Реал, Барселона,Јувентус, Милан…. зад грб на УЕФА формираат Супер Лига?

0

Бундеслига без Баерн? Без Реал Мадрид и Барселона?! Неделникот Шпигел откри дека најбогатите клубови подготвуваат план да формираат ексклузивна лига, а причините, според германските медиуми, се три. Тоа се пари, пари и пари.

Според Шпигел, седумте големи фудбалски клубови (Баерн, Реал, Барселона, Јувентус, Милан, Манчестер Јунајтед и Арсенал) преговараат за формирање на “Европска супер лига” (ЕСЛ) веќе три години тајно зад грбот на УЕФА. Наводно, во неа треба да има 16 клубови, од кои 11 воопшто не би можеле да испаднат од натпреварувањето. Првата сезона дури веќе би се играла во 2020/21.

“Тоа ќе биде смрт за фудбалот”, пренесува таблоидот Билд. “Разбирливо е дека клубовите постојано размислуваат како да ги зголемат приходите. Повеќе пари значи поголема шанса за успех. Но, станува проблем кога алчноста ќе превагне, кога моќта го губи чувството за тоа што е добро за фудбалот. (…) Претседателот на Надзорниот одбор на Баерн Ули Хенес еднаш објасни зошто натписот “ФЦ Баерн” секогаш стои над името на фудбалерот: “Клубот е поголем од секој играч”. Истото важи и за Бундеслигата: таа е поголема од било кој клуб. ”

“Фудбалскиот бизнис расте, но не и доволно брзо. Би требало да се вклучи турбо-режимот “, пишува Joscha Weber за DW Sport.” Решението треба да биде Суперлига – која ќе им донесе на своите членови многу поголеми приходи од златниот кокошка наречен Лигата на шампионите. Магичниот модел може да се нарече ” тотален маркетинг “- во него нема поделба на профит.”

“Од друга страна, се измамените навивачи”, пишува Вебер. “Им раскажуваат за” традиција “, велат дека го “слушаат гласот на народот“ дури и ги спомнуваат” вистинската љубов “- сето поради една причина: навивачот треба да продолжи да навива и пред сè – да плаќа. ”

Зошто да не се заработи уште повеќе пари?

“Зошто да се плаќа членарина на Бундеслигата или УЕФА кога може да се приватизира и да заработи десет пати повеќе?”, Германската агенција ДПА поставува реторичко прашање. “Светското првенство со 48 наместо 32 учесници, Лига на нациите, уште една, трето натпреварување во УЕФА, покрај Лигата на шампионите и Лигата на Европа – а сега уште и извештајот на Spiegel Суперлигата Мотив: пари, пари и повеќе пари. ”
“Замислете, еден ден за викенд нема да одете со воз од Франкфурт или до Мајнц, туку со авион за Манчестер или Мадрид. Сигурно е дека љубителите на фидбалската денешница ќе мора да има добро покритие за својата кредитна картичка “, додава ДПА,и заклучува:“Супер лигата треба да се сфати како последен повик за будење. Тоа е единствената позитивна работа за таа идеја “.

Со тоа идејата за формирање на Супер Лига има и своха добра страна се сложува Коментаторот на Frankfurter Allgemeine Zeitung. “Се поставува прашањето зошто да не се разбие монополот кој го има асоцијациите како УЕФА или ФИФА? Со какво право овие спортски картели ја попречуваат конкуренцијата? ФИФА е позната по махинациите, непотизмот и корупцијата. Сигурно не е добра работа да се заштитуваат таквите системи. Во стварност, под покривот на овие сојузи, функционира и солидарност. На пример, Лигата на Шампионите пренасочува дел од своите приходи во клубовите кои играат во Лига Европа. ”

“Секако, дека поделбата која би ја предизвикала Суперлигата би ја погодила националната конкуренција”, додава весникот. “Ако Бундеслигата сака да ја избегне оваа опасност, треба да го направи маркетингот попривлечен и отворен за поголема конкуренција. Најголемиот дел од публиката и не очекува ништо повеќе од врвни натпревари и добра забава. Затоа клубовите треба да го забрзаат својот економски раст. И затоа тој ’фантом од Супер лига е корисна работа “.

Извор:(Vijesti / DW)