Турција нема да спроведува Американски санкции против Иран

0

Турскиот претседател Ердоган ги критикуваше САД заради повторното воведување на санкции против Иран и изјави дека Анкара нема да ги почитува рестриктивните мерки против своите соседи.
“Ние воопшто нема да ги почитуваме овие санкции. Ние купуваме 10 милијарди кубни метри ирански природен гас. Не можеме да дозволиме нашите луѓе да се замрзнуваат од зимата “, истакнал Реџеп Тајип Ердоган.

Турскиот лидер, исто така, изјави дека санкциите против Иран се погрешни и ја нарушуваат глобалната рамнотежа.
Во понеделникот, 5 ноември, САД повторно ги реактивираа сите санкции против Иран, кои беа укинати во рамките на историскиот нуклеарен договор меѓу Техеран и групата “5 + 1”, која во тоа време се состоеше од САД, Обединетото Кралство, Франција, Русија и Кина , плус Германија. Трамп изјави дека неговата цел е да го изолира транспортниот и финансискиот сектор на Исламската Република и да го запре иранскиот извоз на нафта.

Сепак, Вашингтон се согласи да ги ослободи санкциите од купувањето на иранската нафта за Турција и седум други земји – Кина, Индија, Италија, Грција, Јапонија, Јужна Кореја и Тајван.
Овие осум земји “можат” да продолжат да увезуваат иранска нафта без да се соочат со последиците.

“Иако побаравме исклучок од САД, бевме многу искрени со нив и им рековме дека конфликтот со Иран воопшто не е мудар. Изолацијата на Иран е опасна, а казната на иранскиот народ не е фер “, изјави вчера турскиот министер за надворешни работи, Мевлут Чавушоглу.
Последните санкции на Вашингтон предизвикаа критики низ целиот свет, но многу земји мора да се придржуваат кон нив, бидејќи тие се под директна контрола на американската администрација или нивните економии и финансии се толку испреплетени со САД што не можат да дојдат во конфликт со САД.
Вашингтон почна да користи политика за примена на санкции против разни земји, особено Иран, иако ги критикува и нејзините европски сојузници. Европската унија, дури и Обединетото Кралство, ги осуди унилатералните мерки на САД и вети дека ќе го одбрани нуклеарениот договор.

Техеран, пак, рече дека со гордост ќе ги прекрши санкциите.
“САД се изолирани со својата политика”, изјавил иранскиот претседател Хасан Рохани, кој ја осуди политиката на администрацијата на Доналд Трамп која ги крши сите меѓународни регулативи.