Судар на танкер и фрегата во пристаниште во Норвешка, повредени седум лица

0

Норвешката армија објави дека се евакуирани 127 лица од Морнаричката фрегата откако во тој брод кој бил усидрен во пристаниште удрил нафтен танкер на Малта.
Во овој инцидент, седум лица биле малку повредени.

Армијата соопшти дека бродот Норвешка морнарица “Хелге Ингстад” можел да потоне после судирот во пристаништето Стуре, во 4 часот наутро, северно од Берген, втор по големина град во Норвешка, пренесе АП.

Ерик Вале од норвешкиот спасувачки центар, за норвешката новинска агенција НТБ, изјавил дека трупот на бродот бил оштетен во несреќа и “дека сега добива повеќе вода отколку што може да исфрли”.

Танкерот “Сола ТС” не бил оштетен и неговите 23 членови на екипажот останале на бродот.

Извор:cdm