Масакрот во САД го направи Американец и воен ветеран Ian David Long

0

Најмалку 12 лица загинаа, вклучувајќи и еден полицаец, во еден бар во Thousand Oaks , Калифорнија, кога на студентска вечер упаднал вооружен напаѓач, објавија американските медиуми.

Напаѓачот бил идентификуван како 28-годишниот Иан Дејвид Лонг. Окружниот Шериф открил на прес-конференција и некои детали за него. Лонг, според тврдењата на шерифот, бил ветеран од војна и служел во американската морнарица. На полицијата претходно и бил позната и по неколку паркирани парични казни и за предизвикување сообраќајни несреќи.

Очевидците тврдат дека станува збор за беле чие тело е исполнето со тетоважи. Медиумите, исто така, објавија дека тој со автомобилот на својата мајка се довезил до клубот каде направи страотен масакр.

Други детали засега полицијата не сакала да ги објави.Полицијата објави дека најмалку 12 лица се повредени.

Пукањето започнало во 23:20 по локално време во средата, околу 65 милји северозападно од Лос Анџелес, соопшти полицијата.
Во времето на нападот во Borderline Bar and Grill имало најмалку 200 луѓе.
Мотивот за нападот сè уште не е утврден.

Извор:(Vijesti)