Австриски полковник шпионирал за Русија, Курц бара одговори, Кнајсл ја откажа посетата на Москва

0

Се верува дека висок австриски воен офицер со децении шпионирал за Москва, објави денес официјална Виена, продолжувајќи ја неодамнешната листа на случаи на руско шпионирање и влошување на односите меѓу Москва и недвосмислено најблискиот руски сојузник во ЕУ.

Австрија беше меѓу ретките членки на ЕУ која не протераа Руските дипломати за труење на поранешниот Сергеј Скрипал и неговата ќерка во Британија, а за кое е обвинета за Москва, Русија негира било каков вид на вмешаност во тој случај.

Конзервативниот канцелар Себастијан Курц, кој е во коалиција со крајната десничарската и проруската слободарска партија, изјави дека таква одлука е донесена во согласност со австриската неутралност и одржувањето на добрите односите со земјите од двете страни на поранешната Челична завеса.

Виена е голем дипломатски центар и е дом на бројни странски официјални лица.

Меѓутоа, Курц денес го зајакна својот тон, најавувајќи го своето верување дека донеодамна пензиониран полковник шпионирал Москва од 1990-тите до оваа година.

– Ако ова сомневање се потврди, тоа нема да ги подобри односите меѓу Русија
и Европската унија – изјавил тој за новинарите, а не го именуваше осомничениот.
Случајот беше доставен до обвинителството, а поранешниот полковник бил испрашуван.

Министерката за надворешни работи Карин Кнајсл, кој танцуваше со рускиот Претседателот Владимир Путин на својата венчавка во август, ја откажа планираната посета на Москва заради овој случај. Таа, исто така, го повика заменик рускиот амбасадор, бидејќи амбасадорот е надвор од земјата.

“Сега бараме транспарентни информации од руската страна”, изјавил Курц.

Во Москва, рускиот министер за надворешни работи, Сергеј Лавров, изјави дека “непријатно е изненаден” од наводите на Виена и дека не знае ништо за пензиониранот офицер објавија полициски службеници, пренесоа РИА и новинска агенција Интерфакс.

Русија, пак, за возврат го повика австрискиот амбасадор, јави агенцијата.

Се уште не е јасно дали ова е изолиран случај, изјавил министерот за одбраната Марио Кунасек, стоејќи веднаш до Курц.

Австрија ги прими овие информации од Сојузничка шпионска служба а офицерот доставувал информации од интерес за своите клиенти за системи за оружје и миграцијата во Европа, додал Кунасек, пренесе Ројтерс.