Војна за Азовското море – Русија зароби три украински бродови и блокира акваториумот (Видео)

0

Вчера ескалираше ситуацијата во Азовското Море, дел од Црното Море во акваториум источно од Крим и јужно од делот на украинската територија, од кој повеќето го контролира украинската армија со седиште во Бердянск и Мариупол, а остатокот остатокот, до границата со Русија, е под контрола на армијата на Доњецк Народната Република .

Според украинските и западните агенции, руската флота под Кримскиот мост, кој преку Керченскиот теснец Руската Федерација, ја поврзува со Крим поставила голем товарен брод и на украинските воени бродови им забрани да влезат во Азовското Море.

Во обид да се пробие украинската морнарица, руската ФСБ заплени три украински бродови, а на снимките од блокадата на мостот се гледа дека руските борбени авиони летаат над областа на Керченскиот теснецот.

Бидејќи Крим од референдумот за обединување, спроведен во 2014 година, е дел од Русија, границите на водите на Азовското Море се сменија, но овие граници Киев не ги признава. Билатералниот договор им дава на двете земји право да го користат Азовското Море, кое е поврзано со Црното Море со тесниот Керченски теснец.

ФОТО – Крим и акваториумот на Азовското Море пред и по обединувањето на Крим со Руската Федерација

Azovsko mora

Интернет порталот “Логично“ ја следел ескалацијата на напнатоста од првиот ден, кога во април оваа година, украинската крајбрежна стража зазеде рускиот рибарски брод Норд со екипажот, после што уследија со слични активности од двете страни. И додека овие спорови главно беа решавани со меѓусебно ослободување на бродовите и екипажот, проблем се појави и во септември, кога Киев одлучи да го милитаризира својот дел од акваториумот и брегот, и почна да поставува анти-бродски и анти-подморнички мини и да ги зајакнува своите утврдувања на брегот од границата со Крим до границата на ДНР .

Русија го предупреди Киев дека нема да дозволи милитаризација на Азовското Море и ја повика украинската страна да престане да спроведува провокативни активности. Во однос на слободата на навигацијата имало помалку проблеми, но тие не беа пријавени од страна на компаниите во сопственост на товарни бродови или фабрички и купувачите на стоки во пристаништето Мариупол, бидејќи руската инспекција на бродови, која се спроведувала во рускиот акваториум, се спроведувала брзо и не предизвикувала големи одложувања и застој во пловидбата.

Сепак, Киев доби поддршка од Европската Унија, а претходно и од Вашингтон, кој на Москва му порача дека “нема право да го контролира сопственото море”. На крајот од минатиот месец, ЕУ се ограничи на усвојувањето на резолуција во Европскиот парламент, повикувајќи ги властите на земјите-членки на ЕУ да “го зголемат притисокот врз санкциите против Русија во случај на влошување на ситуацијата во Азовското Море”, додека пак се воздржа од предупредувањата и заканите од САД. Охрабрени од поддршката на западните партнери, Киев претходно минатиот месец порача дека во случај на директен конфликт со Русите во Азовското Море, украинската флота е подготвена да “преземе драстични мерки”, изјавил на конференција за новинарите Дмитриј Коваленко, командант на брод на украинската морнарицата, кој тогаш поминал под Кримскиот мост.

Се разбира, одлуката на Киев да се обиде да влезе во Азовското Море со воени бродови, иако украинското раководство знаеше дека руската флота ќе го спречи тоа, не беше донесена од само желба да демонстрира сила, што е невозможно поради лошата состојба на украинската флота.

Украина сака да прогласи воена состојба

За ова прашање денес ќе се одржи итна седница на Советот за безбедност на ОН, а седницата ја бараа Русија и Украина.

На итната седница на Националниот совет за безбедност на Украина, предводена од украинскиот претседател Петро Порошенко, на Врховниот совет во Киев беше препорачано да прогласат воена состојба во наредните 60 дена.
Порошенко изјавил дека “можното воведување на воена состојба не значи дека Украина планира да започне офанзивни акции, туку да работи исклучиво на заштитата на украинската територија и безбедноста на граѓаните”. Тој додаде дека нема да промени ништо на линијата на бојното поле во источна Украина.

Украинскиот претседател, исто така, донесе одлука да го стави првиот повик на резервниот состав на војската да се стави во режим на подготвеност, ама “дека тоа не значи мобилизација, барем не во овој момент”.

ВИДЕО – Блокада на преминот на Керченскиот теснец

Киев: Ова е војна со Руската Федерација

Украинскиот министер за надворешни работи, Павел Климкин, изјави дека “Русија не ја нападна само Украина, веќе го предизвика целиот цивилизиран свет”.
“Ова е војна со Руската Федерација, во нашата земја и пошироко”, напишал Павел Климкин на Твитер, а за германскиот таблоид Билд вчерашниот инцидент го нарече”чин на агресија против Украина во неутралните води на Црното Море”.

Според извештајот од Киев, руската флота вчера ги запрела украинските бродови во Керченскиот теснец, и прво е оштетен украинскиот воен товарен брод, а потоа се запленети уште три воени бродови, со отворање на оган. Украинските медиуми пренесоа како шестмина украински војници биле повредени.

Руската служба ФСБ, која заедно со армијата задолжена за безбедноста на навигацијата во акваториумот, изјави дека украинските бродови нелегално влегле во руските води и одбиле да запрат по предупредувањето. Според договорот на Москва и Киев, украинската страна треба да го пријави преминувањето на бродовите, што овој пат не беше случај.

Украина го негира извештајот објавен од страна на ФСБ, ама самиот украински маневар, со кој првво со голем товарен брод се обиде да отвори пат за останатите три воени брода да влезат во Азовското Море,укажува на тоа дека провокацијата била од напред планирана за да дојде до ескалација на ситуацијата, бидејќи украинската флота, подобро кажано она што од неа останало, како што рековме, нема никакви шанси ненајавено и силно да се пробие до брегот и пристаништето во Мариупол или Бердянск.

Русија: Киев го прекрши договорот и подготвуваме пробив со воени бродови

Од ова утро во Москва, трае седница на Државната Дума и другите државни институции каде се расправа за инцидентот.

ФСБ објави дека бродовите на украинската морнарица “Бердянск”, “Никопол” и “Јани Капу”, кои ги повредија руските граници, биле заробени бидејќи користеле оружје, а бродовите ќе бидат испратени до влезовите во пристаништето Керч. За илегалниот премин на руската државна граници против екипажот на украинските бродови ќе биде отворена кривична постапка.

Европската унија повика на воздржаност и бара тензиите да се намали што е можно поскоро. Шефот на европската дипломатија, Федерика Могерини, очекува дека Москва ќе ја “врати слобода на преминување низ Керчебнскиот теснец”, а истата покана беше испратена во Москва од страна на НАТО.

Марија Захарова: “Во Киев владеат друмски разбојници”

Портпаролката на руското Министерство за надворешни работи Марија Захарова, коментирајќи ја провокацијата, украинските власти ги нарече “друмски разбојници“, додека во Крим веруваат дека зад сèто тоа стои САД која Русија сака да ја вовлече во конфликт.

Според многу руски експерти, Киев никогаш нема да се одлучи за таква провокација без директна поддршка на Западот.

Утринава, руската Федерална служба за безбедност (ФСБ) објави дека три бродови на украинската морнарица од Бердјањск пловеле кон Керченскиот теснец и Министерството за одбрана објавија дека ја имаат целата потребна документација што може со која можат да ја докажат подготовката и спроведувањето на пробојот на украинската флота во Црното Море.

Во моментов, три украински бродови, кои вчера беа запленети од страна на руските граничари, во еден од влезовите на пристаништето Керч, покриени се со маскирна мрежа и не претрпеле сериозна штета.

“Единствениот кој има потреба од воена состојба е Петро Порошенко”
Државната Дума соопшти дека воведувањето на воената состојба, со оглед на нејзиниот мал рејтинг, ќе му послужи на внатрешните политички цели на претседателот Петр Порошенко, кој во тие околности би можело да ја блокира активноста на другите претседателски кандидати во Украина.

Ова размислување звучи логично, бидејќи украинската армија нема шанси во директен конфликт со Русија на кој било фронт, а западните “партнери” на Украина сигурно нема да ги испратат своите луѓе, бродови и единици на воена опрема во борбата против Русија.

“Во Украина сега нема да има демократски избори”, истакнал Александар Шерин, заменик-претседател на Комитетот за одбрана на Руската државна Дума.
Русија реагираше релативно мирно на провокацијата, преземајќи ги сите неопходни мерки, и откако ситуацијата се смири, на Москва му беше испратена наредба до граничната служба веднаш да реагира на сите провокации на украинската морнарица. Во моментов, пристапот до Азовското Море е блокиран од товарен брод, но исто така и руски воени бродови и авиони Су-25, кои започнаа да патролираат во воздушниот простор.

Извор:Logicno