Преговори на Тирана и Приштина – Се отвара патот за обединување на Албанија и Косово

0

Албанскиот премиер Еди Рама смета дека воведувањето на 100% царини за стоки од централна Србија е “политички одговор” на Приштина, и дека Косово и Албанија треба да ги консолидираат своите царини.

“Под нормални услови, наметнувањето на царински давачки е ирационално. Кој воведува 100 проценти царини, направил економски погрешен чекор, но оваа мерка е политичкиот одговор на Приштина “, изјави албанскиот премиер Еди Рама за српскиот телевизиски канал РТС на заедничкиот состанок на владите на косовските Албанци во градот Пеќ во Косово.

Како што вети премиерот на Албанија, нема да има царински давачки шест месеци меѓу Косово и Албанија.

На почетокот на состанокот, премиерот на Приштина, Рамуш Харадинај, изјави дека на состанокот ќе бидат потпишани девет договори меѓу претставниците на Косово и Албанија, што ќе доведе до “уште поблиско приближување на двете економии до целосно обединување”.

Како што претходно објаснивме во анализата “Кој го турка Балканот во нова војна?”, Приштина претходно ги воведе царинските давачки, прва со стапка од 10%, а потоа 100% на сите стоки од централна Србија и Босна и Херцеговина, проследено со демонстративна акција за апсење на тројца косовски Срби во северниот дел на Косовска Митровица, проследено со пукотници и брзо повлекување на албанските безбедносни сили на територијата јужно од Ибар, што доведе до невидена ескалација на тензиите помеѓу Србите и Албанците.

Одлуката за зголемување на царината беше направена од Приштина по гласањето за приемот на Косово во Интерпол. По вториот круг гласање, Приштина не го доби потребниот број гласови, за што ја обвини српската страна. Според раководството во Приштина, Белград направи “големи дипломатски напори”, што е точно, за спречувањето на Приштина да се приклучи кон оваа меѓународна организација.
Денес се одржа состанок на Еди Рама и Рамуш Харадинај во Пеќ и не е јасно што навистина шефот на косовските Албанци точно мислел кога зборувал за “целосно обединување” со Албанија. Се однесува ли ова на обединувањето на економиите на двете земји или деветте договори го отвора патот за долго посакуваното обединување на Албанија со косовските Албанци, што е сигурен пат кон војна.
Еди Рама: До 2025 година, развие стратегија за обединување

Edi Rama

Албанскиот портал Gazeta Online Insajderi исто така ја пренесе изјавата на премиерот Еди Рама од состанокот во Пеќ.

“За прв пат премиерот Еди Рама ја претстави идејата за национален проект за обединување меѓу Албанија и Косово. Во говорот на состанокот на двете влади во Пеќ, Рама го повика Харадинај да почне да работи на работата на двете министерства за надворешни работи, за да развие заедничка стратегија за обединување на Албанците до 2025 година “, се вели во онлајн-изданието на албанскиот Gazeta Online Insajderi .
Веста беше пренесена и од други албански весници и нивните онлајн изданија, како што е дневниот Тема, како и на државната телевизија на Албанија, која пренесе средба на двете влади во Пеќ.

Рама додаде дека Албанија не може бесконечно да чека да биде прифатена од ЕУ, а Косово е уморно од чекање за визна либерализација.
Фокусирајќи се на договори меѓу двете земји, Рама рече дека во рок од шест месеци од следната година ќе има нула тарифи помеѓу Албанија и Косово, а стапката на 100% од царините ќе остане на север на “границата” на Косово и Србија.

Како пренесува на албанскиот весник, премиерот Еди Рама, на заедничкиот состанок на албанската и косовската влада, рече дека нормализацијата на ситуацијата во Косово е клучна за конечното стабилизирање на регионот.

“За Албанија, Косово е независна, суверена држава, со демократска влада која е гаранција и нормализација, која е клучна за конечната регионална стабилизација”, рече Рама.

Албанскиот премиер додаде дека “меѓународното право не познава полу-држава, и не полу-народи”, со забелешката дека Тирана “е разочарана од пристапот на ЕУ кон независноста на Косово и слободното движење на своите граѓани”.
“Интерпол беше обесхрабрувачка епизода во односите со потенцијалните партнери во регионот”, додаде Рама, пренесуваат албанските инсајдери.

Перспектива на обединување или блеф на Тирана и Приштина?

Srbija Kosovo

Пред неколку години, Еди Рама даде слична изјава како денес во Пеќ, но подоцна ја ублажи реториката. Сепак, тој, исто така,изјави дека Албанија нема засекогаш да го чека влезот во Европската унија и дека резултатот ќе биде природно обединување со Косово.

Во тоа време имаше помалку реакции во Косово, бидејќи Приштина беше преокупирана со своите проблеми, но сега докажа дека обединувањето на Албанија и Косово не е само сон, туку и желба да се претвори во јасна стратегија на политиката со цел активно да работи до 2025 година за обединување.

Како што рече Еди Рама денес, на двете министерства за надворешни работи им била дадена задача да разработи стратегија за обединување на Албанците до 2025 година “, што во редоследот на зборовите на албански јазик веројатно не значи обединување до 2025 година, туку политичката стратегија да биде подготвена барем за најмалку шест години, што воедно е и краен рок, кој Брисел го постави за “давање рамковно мислење, дури и за можен прием” на останатите земји од Западен Балкан во Европската унија.

Изјавата на Еди Рама може да се толкува како порака до Брисел или да го забрза влезот на Албанија во ЕУ или Албанија ќе се обедини со Косово, во чие име Рама, а не Рамуш Харадинај, бараше визна либерализација.

Без оглед на која страна гледате, ситуацијата не е ветувачка, дури и ако само дојде до интеграцијата на двете економии, без политичко обединување. Како што рековме, недвосмислено предизвика ескалација на тензиите и конфликтите на југ од Балканот, со неизбежноста на вооружени конфликти, помали или поголеми, не само во линијата на поделба на српската и на албанската страна, туку и во Македонија, не е јасно што би се случило со Црна Гора, особено не како ќе ја прифатат новата реалност од страна на властите во Сараево, каде што секое нарушување на кревката рамнотежа и статусот кво, според ветувањето на Бања Лука, значи одржување на референдум за независност на Република Српска.

Затоа, апсолутно е неразбирливо како албанскиот премиер може да зборува за “крајната стабилност во регионот”, ако се задоволат барањата на Приштина. Крајниот рок што тој го постави за започнување на процесот на обединување значи дека западните спонзори на Тирана и Приштина имаат шест години да ги вразумат, или во спротивно ќе се соочиме со нови конфликти.

Од гледна точка на Тирана, Еди Рама привлекува многу прагматични чекори, знаејќи дека може да смета на генералниот консензус на Албанеците во земјата и во Косово.
Да потсетиме дека порано пишувавме дека Кочо Данај, албански политичар кој претходно извршувал неколку важни функции во Комунистичката партија за време на режимот на Енвер Хоџа, а во 90-тите години бил активен како научник и политички аналитичар во Албанија, Косово и Дијаспора, на крајот ја втемели Платформата за Природна Албанија, која неколку години го промовира “обединувањето на сите албански држави во една држава”.

Претходно, албанскиот премиер Еди Рама тврдеше дека ова ќе се случи со влезот на сите земји во регионот во ЕУ, но овој процес влезе во ќор-сокак, а Тирана бара алтернатива.

Кочо Данај тврди дека “Албанија мора да се придржува кон независноста на албанските територии прогласени од Исмаил Ќемали во 1912 година и дека Тирана не треба да ја признае Лондонската конференција во 1913 година, бидејќи тоа е лага и голема измама на албанскиот народ и меѓународното јавно мислење”.albanija kosovo

“Сè што се случува се случува во вистинско време. Албанците го прифатија плурализмот, слободното движење на луѓе и стоки. Албанците патуваат слободно низ целиот свет и се состануваат меѓусебно. Видоа дека сме една нација, исто како што велат националните песни. Албанците денес разбираат дека Косово е област на Албанија, токму како и било која друга покраина во Албанија. Во доцните 90-ти, Албанците се состанаа и дојдоа до заклучок дека сме една нација, но дека не сме обединети. Во тоа време во постојан контакт со нивните лидери, и од овие набљудувања ја создадов “Платформата за природна Албанија”.

Благодарение на социјалните мрежи, Албанците стануваат се повеќе и повеќе Албанци и разбираат дека мораме да се обединиме. Сега е на ред албанската влада во склад со постапките да го продолжи тој процес. Ова повеќе не е мој проблем и се надевам дека албанската влада ќе го направи вистинскиот избор, инаку ќе има војна. Тоа го велат сите анкети. Според анкетите на Галуп, 86 отсто од косовските Албанци сакаат обединување со Албанија. 68% од населението во Албанија, а во Тирана, што е невообичаено, 74% од луѓето се определуваат за нацијата, а не за космоополитизам “, изјавил Кочо Данај во едно интервју што го дал пред три години.

На прашањето како го објаснува порастот на национализмот во земјата, Данај одговорил: “Во Тирана се слеа една цела генерација студенти кои дипломирале во странство и каде што почувствувале расизам, албанофобија и биле принудени да молчат и да работат во ропство. МНеѓутоа, сега голем број млади луѓе, како и оние кои не се согласиле да работат во странство, активно пишуваат во медиумите и учествуваат во овој процес. Тие веќе немаат комплекс да се вратат во земјата и да се борат за Албанија. Денес, Албанија има нова генерација која студирала во странство, докторирала во училиштата и зборува 5 или 6 јазици.

Тие се многу поголеми националисти од мене. Лично, не се сметам себеси за националист, но мојата ќерка, на пример, има диплома во Швајцарија, зборува на 6 јазици, а националист е и член на Ветевендосје. Во нејзините очи сум пацифист. Значи, алтернативата е да се прифати мојата теза, или ќе дојдат нови генерации кои не ја исклучуваат војната како алтернатива. Моја должност е да предупредам за ова. ”
Значи, официјалната Тирана е “на вистинскиот пат” од нејзината гледна точка, бидејќи на Брисел му понуди опција – или интеграција со ЕУ и визната либерализација за косовските Албанци или обединување на Албанија и Косово, што може, следствено, да значи апсорпција на западните македонски провинции со албанско мнозинство население.

Бидејќи Еди Рама е свесен дека Еу добро знае што значи обединувањето на Албанија и Косово, овој адут го одогра во вистинско време, и покрај фактот тоа што без консензус внатре во ЕУ за приемот на Албанија, другата опција несомнено значи војна во југоисточниот дел на Европа.

Според изјавите на Кочо Данај, младите и фрустрирани Албанци се временска бомба, која, од една страна, се колне во лојалност кон Вашингтон и Брисел, Западот воопшто, а од друга, таа е длабоко апсорбирана во националните чувства и не може да сфати како е можно две третини од еден народ да живее надвор од границите татковина.
После последната изјава на Еди Рама и Рамуш Харадинај, српското Министерство за надворешни работи, накратко објави “како Албанија и Косово повеќе не кријат да создадат една држава”.

Што потпишаа денес Тирана и Приштина?Velika Albanija

Како пренесува локалната Gazeta Express, претставниците на косовската влада и владата на Албанија денеска потпишаа договори во Пеќ за либерализација на границата, царинските регулативи и заемно признавање на возачките дозволи.
Потпишан е Протоколот за заеднички активности на Царинската контрола на граничниот премин Морина-Вермица, потоа Договор за соработка со јавниот долг, странското финансирање и односите со меѓународните финансиски институции, што значи дека Албанија би можела да ги застапува интересите на Косово во Меѓународниот монетарен фонд и Светската банка, до признавање на Косово или негово обединување со Албанија.

Потпишан е Меморандум за разбирање помеѓу Агенцијата за индустриска сопственост на Косово и Општата управа за индустриска сопственост на Албанија. Протокол меѓу Министерството за земјоделство и рурален развој на Албанија и косовското Министерство за земјоделство, шумарство и рурален развој и взаемно признавање на заеднички модел во ветеринарните и фитосанитарните системи за контрола на животни и производи од животинско потекло, како и увоз, извоз и транзит на овие производи меѓу Албанија и Косово. Тирана и Приштина, исто така, потпишаа Договор за соработка со младите и Договор за промоција на бизнис информации и албанска дијаспора. Исто така, беше потпишан договор за взаемно признавање на возачките дозволи и Договорот за соработка на проекти од областа на здравството.

Засега, ова се заеднички договори кои не значат обединување, но со јасна изјава на Еди Рама, бидејќи стратегијата за обединување на Албанија и Косово мора да се развие на ниво на министерствата на двете земји до 2025 година, денешните договори може да се представат како прв чекор на патот, без оглед на катастрофалните последици од овој процес.