ШОКАНТНО ТВРДЕЊЕ НА ДОНАЛД ТРАМП: На Блискиот исток повеќе не сме заради нафта, туку исклучиво заради Израел, и затоа ни треба Саудиска Арабија

0
US President Donald Trump, centre, walks with Saudi King Salman, right, to attend the Arab Islamic American Summit, at the King Abdulaziz Conference Center, Sunday, May 21, 2017, in Riyadh. (AP Photo/Evan Vucci)

Американскиот претседател Доналд Трамп пред пет дена, даде поопширно интервју каде што отворено изрази неколку ставови во врска со позицијата и улогата на САД на Блискиот Исток, но исто така и во Европа. Во шокантно интервју, тој потврди дека САД нема да ги повлечат американските трупи од Блискиот Исток само за да му помогнат на Израел, и покрај фактот што нафтата не е повеќе доволна причина да остане таму, објави Вашингтон пост.

“Дали ќе останеме во тој дел од светот (на Блискиот Исток)? Единствената причина е Израел. Нафтата станува се помала причина бидејќи сега произведуваме повеќе нафта отколку што некогаш сме произвеле. Значи, дојде точка што не мора да останеме таму “, изјавил американскиот претседател, станувајќи прв од сите американски претседатели јавно да признаат дека САД се присутни на Блискиот Исток исклучиво за нафта и Израел.

Извор:(Global CIR/WP/MEM)

“Факт е дека Саудиска Арабија е исклучително корисна на Блискиот Исток. Ако не ја имаме Саудиска Арабија, нема да имаме голема база и Израел ќе биде во голема неволја “, изјавил Трамп минатата недела со остри критики на сметка на саудиското кралско семејство откако дозна дека се директно инволвирани во убиството на новинарот Кашоги во саудискиот конзулат во Турција конзулат.

Зборувајќи за последниот инцидент во Црното Море, што дополнително предизвика конфликт во односите Кијев-Москва, актуелниот американски претседател не случајно ја спомна Германија:

“Не ми се допаѓа таа (руска) агресија”, рекол тој. “Воопшто не ја сакам таа агресија. Апсолутно. Инаку, ниту на Европа не би требало да и` се допаѓа оваа агресија. Ниту на Германија не треба да се и` допадне со оваа агресија “.

Без разлика на тоа колку е јасно критикувана од јавноста, едно на американски претседател мора да му се признае, а тоа е отвореноста со која медиумите зборуваат за стратешките цели на САД, кои, за разлика од претходните администрации, не биле спакувани во сеопфатно “ширење на демократијата и заштитата на човековите права”.