Каде би можело да започне Третата Светска војна, и дали воопшто може да ја има

0

Светските медиуми и воените експерти сè повеќе зборуваат за избувнувањето на Третата светска војна, можните жаришта и сценарија. Влошувањето на односите меѓу Москва и Вашингтон, како и меѓу Вашингтон и Пекинг, всушност нè тера да размислиме за ризикот од транзиција на тековните тензии во воен конфликт. Елиминацијата на конфликтот меѓу големите сили се предвидува со децении, но за среќа тоа никогаш не се случило. Сепак, многумина во денешната конфронтација на големите сили гледаат сличности со времето пред избивањето на две светски војни и ништо не треба да се разбере лесно.

Кој регион може да биде точка на избувнувањето на Третата светска војна?
“Очекувањата на Третата светска војна во последниве години станаа типична карактеристика на нашето време. Светот успеа да ја избегне војната меѓу водечките светски сили од 1945 година, и покрај неколку критични моменти за време на Студената војна, но денес конфликтот на супер силите повторно е на днвен ред”, се вели во списанието National Interest, изјавил Роберт Фарли, професор на Американскиот воен колеџ.

Претходно, британскиот таблоид Дејли експрес објави статија во која зборува за руската фрегата што се движеше во насока на Азовското Море, што Британците го цитираа како закана од почетокот на Третата светска војна. Во октомври во полските медиуми, пратеникот на Европскиот парламент, Јануш Корвин-Мике, зборуваше за почетокот на новата глобална војна. Американските, руските и другите медиуми не заостануваат зад него.

Др. Роберт Фарли ја поврзува таквата перспектива со натамошно зајакнување на Кина и очигледно целосно отфрлање на сегашниот светски поредок од страна на Русија. Според него, клучна причина за идниот конфликт во секој случај ќе биде распаѓањето на сегашниот глобален поредок и американската воена хегемонија.

“За избувнување на глобалниот конфликт потребена одредена група на противречности, што е апсолутно невозможно да се реши со преговори. Ова може да се случи и поради неподготвеноста на само една од страните спротивставувањето да се реши на мировните преговори и да инсистира на военото решение на конфликтот “, изјавил Алексеј Леонков, уредник на рускиот магазин” Арсенал на татковината “. Леонков додал дека во последно време оваа страна е САД.

Кои точки во светот потенцијално можат да станат точки за избувнувањето на Втората светска војна, која толку ги загрижува многумина во светот?

“Тука секако се области каде е можен конфликт меѓу Кина и САД или конфликтот меѓу Русија и САД. Секој конфликт меѓу руските или кинеските вооружени сили со САД ќе доведе до глобален конфликт со употребата на стратешките нуклеарни сили “, изјавил рускиот генерал Јуџин Бужински, постар заменик-претседател на ПИР Центарот, специјализиран за истражување во областа на меѓународната безбедност

Јужно Кинеско Море

Kineska mornarica
ФОТО: Илустрација, кинеска морнарица

Американскиот експерт Роберт Фарли смета дека Јужното Кинеско Море би можело да се претвори во воена оперативна област помеѓу САД и Кина. Во последниве години, односите меѓу двете земји во голема мера се влошија, па дури се случи и трговска војна, која вклучува реципрочно наметнување на царини од двете страни во работењето на компаниите, ама и на граѓаните на тие земји.

“Ако сфатат дека ова е неизбежно, можно е Пекинг и Вашингтон да одлучат за воена опција за решавање на конфликтот”, истакнал Роберт Фарли.

“Главниот проблем на нашето време, ако го земеме воениот аспект, е конфликтот меѓу Кина и САД. Тој е, се разбира е економски. Кина расте додека САД го зголемуваат својот долг и немаат никакво економско решение за овој проблем, па е сосема можно тоа да биде воено “, вели Вадим Козјулин, професор на Руската академија на воени науки.

Покрај тоа, ние исто така имаме територијален спор околу островите во Јужното Кинеско Море, каде што често има “блиски средби” меѓу кинеските и американските воени бродови. Тоа беше веќе преседан кога Кина ја зароби американската подморница или американската фрегата им се приближи на Кинезите.

Во моментов тоа е најостриот конфликт и сè уште нема знаци на мирно решение. Стратешки е важно за САД да се обидат да ја решат оваа ситуација што е можно поскоро, бидејќи Кина станува се посилна со текот на времето. САД стравуваат дека повеќе нема да можат да доминираат во морињата, додека кинезите сериозно размислуваат за можноста за користење на таканареченото “оружје за блокирање на пристапот до одредена зона”.

Вреди да се потсетиме на неодамнешниот најава за повлекување на САД од Договорот за ИНФ, кој повеќето експерти го поврзуваат со обидот да се воздржат од Кина.
“Американците не сакаат да се обврзат ни на ништо, вклучувајќи ги ниту одредбите на овој договор, иако имаат таква флота која во конфликт со Кина можат да дејствуваат и без проектили на копно“, рекол Козјулин.

Украина

Tocka u raketa
ФОТО: Ракетен систем Точка-У

“Неодамнешниот инцидент во Керчовскиот теснецот и воведувањето на воена состојба од страна на Киев укажуваат на можноста за дестабилизација на ситуацијата во Украина, истакнал американскиот експерт, д-р. Роберт Фарли.

Тој истакна дека Москва е сериозно заинтересирана за кршење на статус кво пред украинските претседателски избори, а на Киев му недостасува сила и ресурси за промена на борбената ситуација “на теренот”. Но, со оглед на тензиите меѓу Русија и САД, дури и мал конфликт може да ја уништи кревката рамнотежа што се случува во Украина во последниве години.

Рускиот експерт Вадим Козјулин, исто така, се присетува на кризата во Керчовскиот теснецот.

“Соединетите Држави ја поддржуваат Украина во своите акции, а НАТО дури размислува и за можноста да им помогне на Украинците и да учествува во нешто слично, што води кон напнатоста во овој регион и нашите односи со САД”, истакнал Козјулин.

Алексеј Леонков е сигурен дека конфликтот во Украина во моментов е најлош. Според него, дури и во медиумскиот простор на САД моментално најмногу се зборува за Украина.

Блискиот Исток

vojne snage bliski istok
ФОТО: Војна сила на земјите од Блискиот Исток

Др. Роберт Фарли во ова статија пишува за Персискиот залив, ама пологично би било е да се разгледа целиот регион на Блискиот Исток. Вадим Козјулин смета дека во моментов ризикот од појава на Трета светска војна на Блискиот Исток не е многу висок.
“Постои долготраен конфликт таму, од кои сите се уморни. Доналд Трамп ги повлекува своите војници од Сирија и се подготвува за избори, па затоа не му требаат никакви изненадувања. Јас лично мислам дека ќе се воздржи од ненадејни акции “, објаснил рускиот експерт, додавајќи дека дури и војната во Јемен постепено опаѓа.

Војната во Јемен стана тажен конфликт во кој нема победници, а ОН само се осврнува на ова прашање. Забележливо е дека постои желба саудиската коалиција да преговара и на некој начин да го прекине конфликтот во Јемен.

Сепак, иранскиот проблем е посебен. САД и Израел го имаат истиот став против Иран, а Техеран е подготвен да одговори. Кога еден американски носач на авиони неодамна се појави во Персискиот Залив, Иранците отвориле проектил веднаш до него, покажувајќи дека имаат подготвено оружје. Тие, исто така, рекоа дека се подготвени да го блокираат хормушкиот теснец и го прекинале целиот извоз на нафтени резерви на Блискиот Исток.

“Постојат конфликти меѓу интересите на многу страни и конфликтот е исто така можен”, изјавил Козјулин.

Алексеј Леонков потсети дека Иран има многу добри партнери, Кина и Русија, и двете земји имаат нуклеарно оружје. Затоа, секој вид на конфликт помеѓу САД и Иран ќе брзо би се развил во глобален.

Корејски полуостров

koreja

“И покрај договорот меѓу Северна Кореја и САД, Пјонгјанг не запре или го забави производството на нуклеарно оружје и балистички ракети”, изјавил Роберт Фарли, па односите меѓу Вашингтон и Пјонгјанг би можеле да се влошат во секое време. Сепак, корејското прашање влијае на интересите на Кина и Јапонија.

Се разбира, веројатноста за појава на конфликт на Корејскиот полуостров останува. Тоа е вечна приказна, каде што првиот чекор е кон мирот, а потоа чекор назад во војна. Потоа, Северна Кореја почнува да игра на оваа карта и поради фактот дека поседува нуклеарно оружје, бара отстапки, и тоа ќе продолжи.

Сепак, нивото на тензии околу Северна Кореја е значително намалено. Трамп сега не може да ја отвори оваа тема бидејќи не може да добие ништо овде. Северна Кореја нема да се согласи со унилатералното нуклеарно разоружување, бидејќи ја знае цената на американските ветувања.

“Звучи чудно, но Северна Кореја сега е најмирна точка”, изјавил рускиот експерт Алексеј Леонков, додавајќи дека Северна Кореја повеќе не е ниту во американскиот медиумски пејзаж.

Сепак, генералот Евгениј Бузински не се согласува дека конфликтот во Северна Кореја е невозможен.

“Што значи оваа тишина? Денес тоа се смири, и утре ќе биде букне. Постојат тензии. Во Пјонгјанг, преговорите за денуклеарија меѓу Северна Кореја и САД престанаа.

Уште колку подолго трпението ќе има истиот тој Трамп додека не каже дека почнува да бомбардира сè? “, вели генералот Бузински.

Централна Азија

Astana Kazahstan
ФОТО: Астана, Казахстан

“Националниот интерес идентификуваше само четири главни конфликти, но има повеќе. Се уште постои место наречено Централна Азија “, изјавил Алексеј Леонков.

Ситуацијата во Авганистан, и покрај фактот што Американците велат дека наводно заминуваат, се уште е многу напната.

Навистина, американската војска и НАТО не успеаја да го решат авганистанскиот конфликт речиси две децении и не е познато што на крајот би можело да се случи.
Можеби ова е точката во која Американците некако ќе се обидат да си играат. На пример, да се создаде уште едно парче на тензии во светот, изјавил Леонков, иако тврдат дека веројатноста за такво не е премногу голема.

Арктикот

sjeverni morski put
ФОТО: Северно морски пат

Друга низа конфликти на интереси меѓу водечките светски сили потенцијално би можеле да станат Арктикот. Оваа година, НАТО ја објави својата желба да ги зајакне своите воени позиции во регионот и да одржи вежби таму, а потоа во САД почна да се зборуваат дека од Москва ја губат трката за Арктикот и дека ситуацијата треба да се коригира, вклучувајќи го и зголемувањето на воениот контингент во Норвешка.

Арктикот постепено станува нова точка на тензии и интересите на неколку земји сигурно кои сигурно ќе се судрат таму. Оваа област не го вклучува само Северниот Пол, туку и целиот субарктичен регион.

“Соединетите Држави можат да се одлучат за провокации како што Украина изврши во Керченскиот теснецот и пркосно се обидуваа да влезат во руски територијални води, наводно, да покажат дека Северно морскиот пат му припаѓа на целата меѓународна заедница. Русија ќе биде принудена да ги преземе сите неопходни мерки за да спречи појава на странска морнарица во нејзините територијални води и тоа ќе биде локален воен конфликт меѓу Руската Федерација и САД “, изјавил Константин Сивков, првиот потпретседател на Руската академија за геополитички проблеми.

Венецуела

Protesti u Venezueli
ФОТО: Протести во Венецуела

Латинска Америка, што е невообичаено, може да стане извор на конфликт. Може да биде Венецуела, каде што економската ситуација е многу тешка, земјата е под притисок од САД, а има и соседи кои САД ги притискаат да извршат притисок врз Каракас.

Значи, може да има некаков внатрешен или надворешен конфликт, кој брзо може да се претвори во конфликт меѓу неколку земји на континентот.

Да потсетиме на неодамнешното пристигнување во Венецуела на руските стратешки бомбардери Ту-160 кои предизвика емоции во САД, каде што навикнале воени сили на нивните противници да не се приблиќуваат до американските граници.

Во исто време, Американците долго време сакаат да ја организираат “обоената револуција” во Каракас и да го соборат Николас Мадура. Се разбира, пожелна е нова влада.

За отпочнувањето на воена операција против Венецуела, под изговор за “соборување на режимот на Мадуро”, долго време сонуваат неколку соседи на Венецуела, најмногу од сите, американскиот сателит на Колумбија. Таквите идеи сега се слушаат во Аргентина, па дури и во Бразил. Каракас, исто така, зема дел од територијата на соседна Гвајана, дел од територијалните води во кои ExxonMobil минатата година откри огромни наоѓалишта на нафта.

“Каде има нафта, може да се очекуваат изненадувања и да се очекува напнатост. Венецуела е само едно од тие места “, истакнал Козјулин.

Дали Третата светска војна е поблиска отколку што изгледа?

“САД категорично не сакаат да учествуваат во Третата светска војна во однос на нуклеарниот паритет, бидејќи во тој случај тие не можат да спроведуваат опсежни офанзивни операции”, вели Константин Сивков.

“Се додека постои руски нуклеарен ракетен потенцијал и Русија како суверена држава, воените конфликти ќе бидат чисто локални по природа и нема да се развијат во нуклеарни”, истакнал Сивков.

Алексеј Леонков потсети дека сценаријата за глобален конфликт секогаш тргнуваат во крива насока. Ниту еден експерт досега не предвидел како ќе се одвива Првата светска војна а ниту Втората светска војна.

Во САД има одредени кругови кои инсистираат на иницирање локални конфликти. Веројатноста постои и ќе постои, но мислам дека е малку веројатно дека ќе се појави глобален конфликт. Сè уште постојат трезвени луѓе кои сфаќаат дека нема да има “ветерани” од Третата светска војна, што е доволно за да сопре сите.

Извор:logicno