БЕЛГРАД: Шекуларац погребан во Алејата на заслужните граѓани

0

Познатиот фудбалер на поранешна Југославија и Србија, и друга ѕвезда на црвена ѕвезда Драгослав Шекуларац, погребан е денес во Алеја за заслужни граѓани на Новите гробишта во Белград, јави агенцијата Анадолу (АА).

Шекулац почина на 5-ти јануари на 82-годишна возраст.

По опелото на Новите гробишта, семејството, многу пријатели, поранешни и сегашни фудбалери, се опростиле од Шекуларац.

На погребот учествуваа тренерот на Црвена Ѕвезда, Владан Милојевиќ, фудбалските ѕвезди на поранешните Југославија, поранешни Југославија и Србија, кои играа со Шекуларац, како и играчите кои ги тренирал, како и голем број претставници на владата, вклучувајќи го и српскиот претседател Александар Вучиќ, кој испрати венец за последниот поздрав .

Претходно на стадионот “Рајко Митиќ” во Белград се одржа комеморација, каде што беше кажано дека Шекуларац е играч, шампион, боем, виртуозен фудбал и човек кој никого не оставил рамнодушен.

Од комеморативниот митинг тој беше испратен со громогласен аплауз, а биле прикажани и инсерти од филмот снимен за познатиот дриблер.