ТОП ВЕСТ: Иран и Индија се откажаа од доларот и еврото при плаќање во испорака на нафта

0

Индиските рафинерии почнаа да купуваат иранска нафта исклучиво за индиски рупии поради санкциите на САД против Техеран.

Најголемите вести од светот на енергијата вчера дојдоа од Индија, третиот по големина светски увозник на иранска нафта. Иран и Индија, за прв пат од воведувањето на новите американски санкции против Техеран на почетокот на ноември минатата година, започнаа да ги користат своите валути како зделка во трговијата со нафта, отфрлајќи го доларот и еврото.

За тоа, повикувајќи се на претседателот на управниот одбор на индиската државна банка УКО банка Чаран Синг, објави Ројтерс. Веста беше потврдена и од неименувани извори во индискиот енергетски сектор.

Во претходниот период на американските санкции против Иран (2012-2016), пред да потпишат меѓународен договор за иранската нуклеарна програма од која САД се повлекоа унилатерално во мај минатата година, Индија и Иран веќе извршија значителен дел од платниот промет во трговијата со нафта во индискиот Рупии.

Сепак, во тоа време, нивното учество изнесувало 45% од вкупниот платен промет во нафтената сфера, додека останатите 55% од плаќањата биле извршени во евра.

Сега се чини дека најголемите индиски нафтени компании и преработувачи, вклучувајќи ги и нафтените корпорации и Мангалорската рафинерија и петрохемикалиите (вклучени во ONGC), прават 100% од иранско-иранската операција во рупии. Исто така е наведено дека Иран ќе ги користи средствата добиени за плаќање увозни стоки од Индија.

Овој индиски потег, во извесна смисла, го копира постоечкиот трговски договор меѓу Русија и Иран, познат како “нафта (во замена) за производи”. Тој посочува дека Иран, како што најави, продолжува да развива сопствени трансакции во националната валута со различни земји во енергетскиот сектор. Со тоа сака да ги заобиколи ризиците од американските санкции и долари.

Но, со сегашното избегнување на употребата на еврото (за разлика од времето на претходните американски санкции од времето на администрацијата на Барак Обама), Техеран јасно објави дека не пребројува и не верува во Европската унија дека може самостојно да преземе нешто во однос на операционализирање на своите, веќе одамна најавени и од Брисел одобрени мерки за формирањето на сопствен платнен систем, независно од доларот и Свифт, кои, како што се покажа, беа само инструменти во рацете на Вашингтон, кои, доколку е потребно, би можеле да се искористат за остварување на нивните национални интереси. ЕУ ги објави мерките за заштита на своите деловни и финансиски интереси, првенствено во трговијата со Иран, особено во однос на увозот на иранската нафта.

Во рамките на нафтената трговијата со Иран, индиската влада своите компании ги ослободи од плаќање даноци за набавки на од иранската државна национална компанија National Iranian Oil Co (NIOC). Се очекува овие мерки да им овозможат на индиските компании заштеди од 1,5 милијарди долари.
Сè уште не постои официјална реакција од американската

страна на овој индијанско-ирански договор. Тешко е да се поверува дека нема да предизвика бес кај Белата куќа, со оглед дека Вашингтон, токму на Индија и седум други големи ирански увозници на нафта, дадоа “ексклузивност” за непречено продолжување на својот увоз во период од 6 месеци (истекува на крајот на март) т.е го исклучи Њу Делхи од казна од САД ако продолжи со работа со Техеран во енергетската сфера.

Бидејќи токму со санкциите против иранскиот енергетски сектор и сите оние кои соработуваат со неа, администрацијата на Трамп сака да донесе до внатрешни проблеми во Иран, да ја ослабне нејзината економија, да го блокира развојот на вооружените сили и модернизација на енергетскиот сектор таму, и на крајот – последователното сменување на власта и иранскиот политички систем во целина.

Извор:geopolitikanews