Борусија Дортмунд го доведе првото зимско засилување

0

Борусија Дортмунд денес го направи првиот трансфер во зимскиот трансфер период, станува збор за младиот Леонардо Балери.

Овој 19-годишњак денес ги изврши медицинските прегледи во Дормунд и потпишал, како што е наведено на официјалната веб-страница на Борусија, “многу долгогодишен” договор. Се шпекулира дека станува збор за петгодишна соработка, но сé уште нема официјални информации.

Леонардо Балерди во Дортмунд доаѓа од Бока Јуниорс, и е еден од најталентираните бранители во Аргентина. Иако првично било планирано Балерди веднаш да се врати на позајмица во Бока, ова е веројатно нема да се случи, бидејќи овој млад фудбалер може да го замени Аканија во вториот дел од сезоната, бидејќи швајцарецот се здобил со сериозна повреда.

Официјалната веб-страница на Борусија вели дека Белерди веднаш по потпишувањето на договорот,веќе го направил првиот тренинг со тренерот на Фавреа.

Белерди запишал само пет настапи за постариот тим на Бока, но се смета за огромен потенцијал, а овој талентиран играч е дел од националниот тим на Аргентина. Се шпекулира дека Борусија одвоила околу 16 милиони евра за неговиот потпис.