Папата Френсис пристигна во тридневна официјална посета на Обединетите Арапски Емирати (Фото/Видео)

0

Папата Френсис денес пристигна во Абу Даби (ОАЕ) каде ќе ја започне историската тридневна посета како како прво високо лице на Римокатоличката црква на Арапскиот полуостров.

 

На аеродромот во Абу Даби тој беше пречекан од шеикот Мохамед бин Заjeд, принцот од Абу Даби и заменик-врховен командант на ОАЕ, а потоа д-р Ахмед ал Тајеб, германскиот имам на Универзитетот Ал Азхар Ал Шариф и претседателот на Муслиманскиот совет на старешините.

Пред неговиот лет кон оваа Заливска земја, папата Франсис на твитер напишал: “Заминувам за Обединетите Арапски Емирати. Ја посетувам таа земја како брат, за да напишем страница за дијалог заедно, и да патувам заедно со мирот. Молете се за мене!”
Пристигнувајќи во Обединетите Арапски Емирати, папата испрати силна порака за важноста на религиозната толеранција, порака што ќе ја носи во текот на своето патување.

 

Во текот на три дена папата ќе ги прослави меѓуверските односи и ќе одржи јавна маса за католиците кои живеат на Арапскиот полуостров, од кои околу еден милион живеат во ОАЕ.

Во понеделникот, првиот полн ден од неговата значајна посета, папата Френсис ќе се сретне со шеикот Мохамед, во Претседателската палата, пред да одржи меѓуверски состаноци, вклучувајќи го и приватниот собир со Муслиманскиот совет на стари лица на Големата џамија на Шеик Зајед. Потоа тој ќе се упати во дворот на џамијата за да ја посети гробот на таткото на таткото на ОАЕ.

Во вторник, тој ќе учествува во приватна посета на катедралата Свети Јосиф пред да одржи јавна отворена маса во Зајед Спорт Сити, која се очекува да привлече група од 120.000 посетители.