САД бараат докази за присуството на руски безбедносни сили во Венецуела

0

САД се запознаени со известувањата дека “руските безбедносни сили” се распоредени во Венецуела, па сега американската влада се обидува да ги пронајде потврдувањата на оваа информација, изјави вчера командант на Јужната команда на американската војска адмиралот, Крег Фалер.

“Јас за тие работи не сум запознат во детали, но внимателно ја следиме ситуацијата. Видовме медиумски извештаи за фактот дека руските безбедносни сили се префрлени (во Венецуела) и бараме докази и проучуваме што може да резултира во тоа “, рече Фалер.

Постетуваме дека на 25 јануари, Ројтерс објави дека војниците од руската приватна војска “Вагнер” пристигнале во Венецуела со цел да го зајакнат осигурувањето на претседателот на таа земја Николас Мадуро. Русија веднаш ја отфрли оваа вест.

Адмиралот Крег Фалер, исто така, изјави дека, во случај на закана за американските дипломати и објекти во Венецуела, САД се подготвени за нивната заштита, која исто така е задача на Јужната команда на американската армија.

Нагласуваме дека споменатиот адмирал пред тоа претстојуваше во колумбискиот град Кукута, на границата со Венецуела, што исто така вчера беше нагласено и од страна на руското Министерство за надворешни работи, притоа алудирајќи на подготовките на САД за воена инвазија на Венецуела со цел да се соборување на Николас Мадуро. Од другата страна на границата, на територијата на Венецуела, постои голем аеродром Санто Доминго, кој може да се слетуваат и најголемите видови авиони.