Ајакс не успеа да го задржи нерешениот резултат. Тотенхем со убедлива победа против Дортмунд

0

Ајакс не успеа да го задржи нерешениот резултат. Тотенхем со убедлива победа против Дортмунд.

Вечерва се завршија двата натпревари од осмина финалето во Лигата на Шампионите.

Ајакс и покрај одличната игра, не успеа да го задржи нерешениот резултат. Имавме прилика да гледаме борбени 90 минути, со многу шанси, многу акции на двете страни.

Реал Мадрид од Амстердам си заминува со победа од 2:1, додека Тотенхем со убедлива победа од 3:0 ја совлада Борусија Дортмунд.

На натпреварот помеѓу Ајакс и Реал Мадрид, на листата на стрелци се најдоа Карим Бензема(60), Хаким Зијех(75), и Маркос Асенсио(87), додека пак помеѓу натпреварот на Тотенхем и Борусија Дортмунд, Сонг Хјонг-Мин(47), Јан Вертонген(83), Фернандо Љоренте(86).

Реванш на натпреварите помеѓу Реал Мадрид и Ајакс, Дортмунд и Тотенхем ќе се одиграат на 03/05/2019 во 21:00 часот.