“Русија изразува загриженост заради зајакнатите активности на американската војска на Флорида“

0

Однапред им се извинуваме на читателите на овој апсурден наслов, ама неопходно е за да се илустрира нивото на глупостите на американските медиуми и аналитичари. Имено, Си-Ен-Ен објави прилог дека САД и НАТО се загрижени за растечката активност на Русија во Крим.

Неодамнешните извештаи за пренос на руските воени сили на Крим, кои подоцна официјално беа побиени, предизвикаа загриженост во САД, објавија СНН. НАТО, исто така, ја осуди зголемената активност на Москва во регионот на Црното Море. Во меѓувреме, како што е наведено во материјалот, руската страна изјави дека, и покрај притисокот од Вашингтон, нема намера да се откаже од своите планови.

“Вечерва се појавуваат нови знаци дека Кремљ можеби пренесува сили способни за користење на нуклеарно оружје на базите што се на границата на НАТО. Во исто време, кога Русија ја слави петтата годишнина од спојувањето на Крим, Москва извести за неодамнешен лет на бомбардерот Ту-22М3 преку Црното Море. Двајца парламентарци изјавија дека овие авиони се сега во регионот “, објави СНН.

Шефот на Парламентарниот комитет за одбрана на Советот на Руската Федерација, изјави, цитирам: “Распоредувањето на американската ракетна одбрана во Романија беше сериозен предизвик, на кој руското Министерство за одбрана одлучи да распореди Ту-22М3 бомбардери со голем дострел во Крим. Овој чекор радикално го промени балансот на силите во регионот “.

Пратеници и руските новински агенции подоцна ги негираа извештаите дека бомбардерите на Ту-22М3, како и ракетните системи Искандер-М, беа способни да носат нуклеарно полнење, некогаш биле распоредени во Крим.

Сепак, Советот за национална безбедност на САД ја покажа својата загриженост, објавувајќи ги на Твитер следните пораки, цитирам: “Пристапувањето на Крим во Русија останува закана за нашите сојузници во регионот”.

“Тензиите меѓу Русија и САД и нивните сојузници се зголемија по инцидентот на регионот на Црното Море. Во ноември, многумина ја осудија Русија откако нејзините сили ги заробија и уапсија екипажот на неколку украински воени бродови и запленија украински бродови “, се вели во извештаите на Си-Ен-Ен, прескокнувајќи ги” деталите “дека трите застарени украински поморски бродови ненајавени и одбивајќи да се повлечат се обиделе да пробијат преку Кримскиот мост до Азовското Море.

САД се повеќе испраќаат воени бродови до Црното Море за да ги поддржат своите сојузници. НАТО силно ја критикуваше зголемената воена активност на Москва оваа недела на Крим. Портпаролот на Алијансата соопшти: “Го осудуваме продолжувањето на масовната изградба на рускиот воен потенцијал на Крим и ние сме загрижени за напорите на Русија и нејзините планови за натамошна воена изградба во регионот на Црното Море”.

Русите велат дека, и покрај притисокот од САД, нема да се повлечат од своите планови за понатамошно зајакнување и проширување на капацитетите и воената флота во регионот на Црното Море.

“Се разбира, Русите имаат свој став за тоа што се случува во регионот на Црното Море. Министерството за надворешни работи на Руската Федерација издаде соопштение во кое се обвинува целиот НАТО. Според руското Министерство за надворешни работи, НАТО активно врши милитаризација на Црното Море, испраќајќи се повеќе и повеќе воена опрема на тоа подрачје “, заклучува за СНН,дописникот Фредерик Плејген.

Извор:CNN/Video