Макрон не сака трговски преговори со Трамп – Започнува ли трговската војна помеѓу САД и ЕУ?

0

Францускиот претседател Емануел Макрон изјави дека се противи на отворањето трговски преговори меѓу Европската унија и САД, бидејќи администрацијата на Доналд Трамп не ги следи одредбите од Паризскиот договор за клима.

“Франција се противи на започнувањето на трговски преговори со САД, кои се надвор од рамките на Парискиот договор”, истакнал Макрон.

Овој изговор е доста неубедлив, но во недостаток на подобар лидер од Елисејската палата, не успеа да се сети на нешто посоодветно.

После тоа, францускиот министер за транзиција во животната средина, Франсоа де Руги, изјави дека: “Париз е против зајакнување на Европската комисија за преговори со САД за трговија”.

“Веројатно Франција ќе биде единствената земја која ќе гласа против”, изјавил за АФП претставникот на управата на Макрон.

Тој, исто така, посочи на притисокот на Вашингтон за трговските прашања и одбивањето од страна на Белата куќа да ги разгледа претходно наметнатите должности.

Покрај тоа, американскиот претседател Доналд Трамп ја потврди својата подготвеност да наметне царински давачки за стоки од ЕУ, што беше реципрочна мерка за европските субвенции доделени на производителот на авиони Ербас.

Започна трговската војна помеѓу ЕУ и САД?Donald Trump - začuđen

Последните изјави, ако не стивнат страстите, значи дека е во тек нова трговска војна, овој пат меѓу ЕУ и САД.
Иако Франција нема намера да се откаже, францускиот министер за финансии, Бруно Ле Маир, тврди дека неговото покренување ќе биде политичка и економска грешка, бидејќи глобалниот раст веќе забавува.

Во две публикации на Твитер оваа недела, американскиот претседател Доналд Трамп зборуваше за ЕУ, која ја нарече “брутален трговски партнер”.

“Веќе постојат трговски тензии меѓу САД и Кина. Не треба да додаваме трговски тензии меѓу САД и ЕУ, тоа ќе биде политичка и економска грешка “, изјавил Ле Мер.

“Треба да избегнеме трговска војна. Ние се соочуваме со забавување на глобално и на европско ниво, а причината за таквото економско забавување е дека постојат тензии во трговијата низ целиот свет “, истакнал францускиот министер Јууман Берчете на состанокот во Светската банка и Меѓународниот монетарен фонд во Вашингтон.

Но, Трамп не попушта. На Твитер, тој напишал: “Светската трговска организација откри дека субвенциите на Европската унија за” Ербас “имаат негативно влијание врз САД, кои сега ќе воведат царински давачки на 11 милијарди американски долари производи од ЕУ. ЕУ веќе многу години ја користеше трговија во САД. Наскоро ќе престане! ”

Пред оваа објава, тој напиша: “Штета е што Европската унија е толку жестока спрема Обединетото Кралство и Брексит. ЕУ исто така е и брутален трговски партнер со САД, што ќе се промени. Понекогаш во вашиот живот треба да им дозволите на луѓето да дишат пред да се да се врати и да ве гризне! ”

EU SAD trgovinski ratФОТО – Што ќе се случи ако САД и ЕУ влезат во трговската војна?

Откако ја презеде функцијата, Трамп ги обвини големите трговски партнери, вклучувајќи ги и ЕУ, Кина и Канада, за она што тој го смета за “нефер практики кои влијаат врз работниците и бизнисите во САД”. Трамп ги зголеми царините на дел од американскиот увоз, што доведе до глобален трговски судир што многу влади и аналитичари ја обвинуваат за штетни економски активности.

Хубертус Милххаузер, извршен директор на европската компанија за капитални стоки CNH Industrial, објасни дека неговата компанија била изложена на американскиот земјоделски пазар и дека секоја ескалација на конфликтот со ЕУ би била загрижувачка.

“Ние сме вистински сојузници, ние сме во иста ситуација и ние треба да најдеме трговски договор”, изјави во петокот за CNBC Хубертус Милхаузер.

“Ние сме многу загрижени ако нема трговски договор кој би открил дека одмаздата од Европејците ќе предизвика штета на американските земјоделци, што не е во интерес на САД”, додал тој.

Оваа недела, по третпат од октомври минатата година, ММФ ја намали прогнозата за глобалниот раст и соопшти дека глобалната економија ќе порасне за 3,3 отсто во 2019 година, што е намалување од претходните предвидувања од 3,5 отсто.

Европските економии се очекува да бидат еден од најголемите губитници на глобалното забавување, тврди ММФ. Тоа доаѓа во несоодветен момент за ЕУ, изјавил Пјер Московичи, европски комесар за економски и финансиски прашања, даноци и царини, додавајќи дека ЕУ се подготвува за уште еден потенцијален удар во кој Британија ќе ја напушти ЕУ без договор.

Велика Британија и ЕУ претходно оваа недела постигнаа договор за одложување на Брегзит до 31-ви октомври.

Се чини дека во следните шест месеци треба да се осигури дека Британија нема да излезе од блокот без договор, бидејќи тоа дополнително ќе ја забави европската и глобалната економија, истакнал Московичи за CNBC на истиот состанок во Вашингтон.

“Да го избегнеме Брексит без согласност, Всушност, мораме да најдеме начин да живееме заедно, и за ова, договорот е голема работа, иако во Велика Британија мора да кажат што точно сакаат, бидејќи тоа е многу подобро отколку без договор”, заклучи Пјер Московичи.

Но, сега Франција зазема неутрална позиција и фактот што преговарачките овластувања за трговски прашања со Америка не сакаат да бидат оставени во Европската комисија значи дека сака да преговара на билатерално ниво за Maкрон со Трамп.

Сепак, условите за Трамп се неприфатливи и јасно е дека нема да бидат вратени во Договорот за климатски односи во Париз.

За повеќето економисти, претприемачи и официјални претставници, отворената трговска војна меѓу САД и Европската унија е ситуација на лошо губење, како што објасни британската ИНГ група во иконографијата.

Извор:logicno/ING