Асанж ја користел амбасадата на Еквадор за шпионирање

0

(Дубаи – Портал) – Џулијан Асанж ја искористувал амбасадата на Еквадор во Лондон како “центар за шпионирање”, рече претседателот на Еквадор, Ленин Морено.

Тој исто така, рече дека ниту една друга нација не влијаела врз одлуката за одземање на азилот на основачот на Викиликс.

Во изјавата за Гардијан, претседателот Морено тврди дека старата влада на Еквадор обезбедила објекти во амбасадата “за тајни цели” со други држави.

Адвокатот на Асанж претходно го обвини Еквадор за “срамотните наводи”.

Претседателот Морено, кој дојде на власт во 2017 година, изјави за одлуката да се стави крај на седумгодишниот престој на Асанж во амбасадата: “Секој обид за дестабилизација е осуден чин за Еквадор, бидејќи ние сме суверена нација и почитуваме политика на секоја земја “.

Тој додаде: “Не можеме да дозволиме нашата куќа, куќата што ги држи отворени вратите, да стане центар за шпионирање”.

Адвокатката на Асанж, Џенифер Робинсон, ги оспори сите тие тврдења во во гостувањето на Sky’s Sophy Ridge.

“Мислам дека првото нешто што треба да се каже е дека Еквадор во изминатите неколку дена прави некои прилично невидени обвинувања за да го оправда она што е незаконско и вонредно дело за да се дозволи британската полиција да дојде во амбасада”, рече таа.

Таа додаде дека стравувањата на Асанж за закана за екстрадиција во САД се покажаа како точни оваа недела откако беа наводно обвинети дека тој се заложил за пробивање во доверлив компјутер од Пентагон.

Асанж (47) се соочува со затворска казна до 12 месеци откако беше прогласен за виновен за прекршување на условите за кауција кога влегол во амбасадата на Еквадор во 2012 година.

Тој го направи овој потег по губењето на битката против екстрадицијата во Шведска, каде што се соочи со обвинувања, вклучувајќи силување.

Сега се очекува Асанж да се бори против екстрадицијата во САД поради тврдењето дека тој склопувал договор со аналитичарот на Челзи Менинг, поранешен аналитичар на армиската разузнавачка служба, за да влезе во класифициран владин компјутер.

Mahir Demişoski