(Дубаи – Портал) -Турција ја потврди својата одлука да ги блокира терористичките групи да создадат коридор по турско-сириските граници, рече претседателот Реџеп Тајип Ердоган, ветувајќи дека борбата против терористичките организации внатре и надвор од земјата ќе продолжи немилосрдно.

“Никогаш нема да дозволиме воспоставување терористички коридор долж границата во северниот дел на Сирија. Ние нема да ја напуштиме иднината на нашите курдски, арапски и туркменистички браќа и сестри до милоста на ентузијастите на новиот колонијализам “, рече Ердоган на синоќешната ифтарска вечера.

Претседателот Ердоган, ја повтори намерата на Турција да спроведе прекугранична операција во северна Сирија, каде што се наоѓаат силите на ЈПП и да ги расчистат овие територии од терористите, исто како што турската армија направи во провинциите Африн и Ал Баб во Сирија.

“Отстранивме терористичка површина од 4.000 квадратни километри и ја претворивме во остров на мир во северна Сирија. Како резултат на турските напори, местата кои дотогаш беа поврзано со угнетувањето, прогонството и етничкото чистење, сега станаа најбезбедни градови во Сирија. “, рече Ердоган. Тој, исто така, рече дека околу 320.000 Сиријци од 3.6 милиони се вратија во Сирија во региони ослободени кои Турција ги ослободи од терористите.

Армијата е подготвена за упад: Акар

Во меѓувреме, министерот за одбрана, Хулуси Акар, рече дека турската армија е подготвена, но чека наредба од владата да започне прекугранична операција во североисточна Сирија.

“Јасно му кажавме на светот дека ќе сториме сé што е потребно за да се избегне терористички коридор на југ од Турција, или во источниот или западниот дел на Еуфрат. Ние ги постигнавме нашите подготовки за оваа цел “, изјави Акар на вчерашниот ифтар” Подготовките се завршени по инструкциите на нашиот претседател. Ќе се преземат чекори кога ќе се издаде налог. ”

Акар додаде дека антитерористичките акции на Турција не ги предизвикаа суверените права на секоја земја, но нивната должност беше да ги заштитат турските граници и жителите.

Изјавите на Ердоган и Акар дојдоа откако преговорите меѓу Турција и САД за поставување безбедна зона долж границата на Турција и Сирија. САД се спротивставија на секоја еднострана акција на Турција против присуството на ЈПГ во Сирија, кои што се здружија со групата во борбата против ИСИЛ. Турција гледа на ЈПГ како сириски огранок на ПКК и затоа ја смета како терористичка група.

Ердоган го искритикува бизнис-лидерот Тунчај Озилха, за неговите критики за изборите

Во меѓувреме, за време на истата ифтарска вечера, претседателот Ердоган го критикуваше претседателот на Високиот советодавен совет на турското здружение за индустрија и бизнис (ТУСИАД), Тунчај Озилхан, за неговите критики за изборите на 31 март и за транзицијата на Турција од парламентарниот систем на претседателските избори систем.

“Вчера го слушав говорот на Тунчај Озилан со тага, што е зајадливо со статистиката за да се обесхрабри”, рече Ердоган. Ердоган ги обвини заклучоците на Озилхан дека се неприфатливи за демократијата.

“Сакам сите да се однесуваат според нивната позиција до 23 јуни”, рече тој, мислејќи на обновувањето на локалните избори во Истанбул.

Во својот говор на 15 мај, Озилан ги коментираше изборите на 31 март. “Изборите на 31 март … беа, пред сè, важен тест за демократија за нашата земја. Владејачката партија, опозициските и државните институции, особено на Врховниот изборен совет, се соочија со голем предизвик на овие избори “, рече Озилхан.

Истакнувајќи ја важноста на владеењето на правото, Озилхан рече: “Една од најфундаменталните карактеристики на добро функционирачката демократија е дека власта може да ги смени рацете од изборите”.

“Се чини дека транзицијата од парламентарниот систем до претседателски систем допрва треба да се финализира”, рече Озилхан. Ситуацијата ја спречи земјата ефикасно да се справи со проблемите, додаде тој.

Mahir Demişoski