Властите во Саудиска Арабија, наводно, уапсиле повеќе од 60 лица, Палестинци и Саудијци, обвинувајќи ги дека го поддржуваат палестинското движење за отпор Хамас.

Либанскиот весник “Ал-Ахбар”, кој се повикува на информирани извори во Саудиска Арабија, објави во понеделникот дека официјални лица од монархијата во Заливот спроведуваат кампања против саудиските граѓани и палестинските имигранти повеќе од два месеци, притоа притворајќи десетици луѓе заради припадност на палестинска група.

Во извештајот се додава дека најистакнатото лице меѓу уапсените е Др. Мухамед Ал-Худари, кој го претставувал движењето Хамас во средината на 90-тите и 2003-та година во Саудиска Арабија.

Иако Худари веќе неколку години не е на оваа позиција, тој е уапсен и “притворен и се држи во тешки услови”, тврдат неговите членови на семејството.

Ал-Ахбар пренесува дека кампањата за апсење се совпадна со затворањето и строгата контрола на банкарските сметки на Појасот Газа во кралството и забраната за испраќање на било која сума пари од Саудиска Арабија во Газа.

Саудиските власти против приведените подигнале обвиненије за “поддршка на терористичкото движење, перење пари и поддршка за тероризам и екстремизам”.

Во текот на изминатите две години, саудиските власти од кралството депортираа повеќе од 100 Палестинци, главно под обвинение дека финансиски, политички или преку социјални мрежи го поддржуваат движењето на отпор Хамас .

Режимот во Ријад наметна строга контрола врз палестинските фондови во Саудиска Арабија од крајот на 2017 година.

Сите парични испораки на палестинските имигранти се ригорозно контролирани, стравувајќи дека овие средства би можеле индиректно да бидат пренасочени кон други земји на Хамас.

Канцелариите за трансфер на пари бара од Палестинците да обезбедат силни аргументи за конверзија и да не дозволат горната граница на трансфер на пари да надмине 3000 долари.

Во меѓувреме, многу семејства на притворените почнаа да испраќаат писма до правни тела за да дознаат за судбината на нивните роднини. Сè се случува во време кога односите меѓу Саудиска Арабија и Хамас се на најниско ниво досега.

На 30 април Ал-Ахбар објави дека саудискиот принц Мохамед бин Салман му понудил 10 милијарди долари на палестинскиот лидер Махмуд Абас во замена за прифаќање на контроверзниот предлог на американскиот претседател Доналд Трамп за мир меѓу Израелците и Палестинците, наречен “договор на векот”.

Либанскиот весник, како и други медиумски и палестински извори, забележува дека Абас ја одбил понудата, велејќи дека поддршката за договорот ќе биде “крај на неговиот политички живот”.

Повикувајќи се на протечену дипломатски извештаи за разговорите меѓу двајца арапски политичари, весникот известува дека извештаите, напишани од страна на јорданскиот пратеник во Рамалах, Калед ал-Шавабке, транскриптии на разговори на јорданскиот претставник со голем број палестински функционери.

Лидерот на палестинската управа изјавил дека неговата политичка реалност го спречува прифаќањето на таканаречениот мировен план, велејќи дека не може да се согласи со легализацијата на израелските населби во окупираниот Западен Брег и дека ставот на Палестинците е решение од двете земји и Ерусалим или Ал Кудс како главен град на независна Палестина “.

Абас, исто така, истакнал дека Американците не дале никакви пишани предлози, туку се прифатиле на тактиката слична на Декларацијата Балфур од 1917 година што доведе до израелска окупација на палестинските територии.

Претходно овој месец висок официјален претставник на Хамас изјави дека Палестинците ќе се спротивстават на т.н. вековниот договор предложен од администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп, чија цел е да се запре создавањето на независна палестинска држава.

“Како Палестинци, ние нема да прифатиме такви идеи. Ние ќе се спротивставиме. Никој не може да ја прифати продажбата на својата земја. Ние нема да прифатиме дека Ерусалим, или Ал-Кудс, да биде главен град на друга држава. Тој засекогаш ќе биде главен град на палестинската држава “, изјавил на 3-ти мај лидерот на Хамас, Хамас Осама Хамдан.

Палестинските власти го отфрлија т.н. “мировен план” на Трамп пред да биде откриен до крајот на светиот пост Рамазан и обидите за формирање нов израелски кабинет.

Говорејќи во окупираниот град Рамали на Западниот брег на 16 април, палестинскиот премиер Мохамад Штајех ја отфрли иницијативата на Трамп, тврдејќи дека “таа е родена мртва”.

Shtayyeh истакнал дека преговорите со САД биле бескорисни веднаш по преселувањето на американската амбасада од Тел Авив во Ерусалим, кој Палестинците го сметаат за главен град на својата идна држава.

Палестинските извори пренесуваат дека е индикативно дека Ријад извршува репресија против членовите на Хамас во време на продлабочување на односите со Израел.

Претходно минатиот месец генералниот секретар на Светската муслиманска лига, шеикот Мухамед бин Абдул Карим Иса од Саудиска Арабија, изјави дека на негова покана, еврејската делегација следната година ќе ја посети Саудиска Арабија.

Еврејската делегација треба да ја посети монархијата во Заливот во јануари 2020 година, како што потврди и израелското Министерство за надворешни работи во изјавата на нејзината страница на Твитер на арапски јазик, како и повеќето израелски медиуми.

Извор:I24News / Al-Akhbar