Турција блокира интернет страници заради “закана по националната безбедност“

0

Судот во Анкара нареди блокирање на пристапот до 130 веб-страници и профили, вклучително и страници кои се критични кон турската влада, како и профилите на опозицијата, тврдејќи дека тие претставуваат закана за националната безбедност, …

… се наведува во документот кој во вторникот беше објавен од порталот Бјанет.

Според порталот, кој исто така е еден од критичарите на турската влада, на 16 јули турската команда за жандармеријата побара судот во Анкара да блокира 136 веб-страници и профили.

Судот одлучи да ги блокира истиот ден, повикувајќи се на наводни прекршувања на законот што се уредува на Интернет, јави Бјанет, наведувајќи дека тој самиот бил меѓу блокираните.

Засега, не е јасно кога одлуката стапува на сила, бидејќи пристапот до страниците и профилите е сè уште можен.

Според законот, веб-страниците можат да бидат блокирани доколку тие ја загрозуваат националната безбедност и јавниот ред. Судот не прецизира за која специфична содржина се однесува проценката на безбедносната закана.

Меѓу страниците и профилите што треба да бидат блокирани е сметката на Твитер на Ој Ерсој, парламентарец во Истанбул и член на Народната демократска партија (ПДП), по што следи левичарската група Груп Јорум и други.

На Твитер, Ерсој ја обвини владата за „замолчување на опозицијата“ со тоа што повика на отповикување на судската наредба.

Владата на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган откри нова регулатива минатата недела за следење на вестите на Интернет, вклучително и на странските платформи како што е „Нетфликс“.

Според активистите, Турција досега блокираше повеќе од 245.000 веб-страници, вклучувајќи ја Википедија.

(Вијести.ба / Хина)