Израел одобри изградба на повеќе од 2.300 станови за еврејските доселеници

0

Израелските власти одобрија изградба на повеќе од 2.300 станови во еврејските населби на Западниот Брег, соопшти израелската левичарска организација Шалом Акшав (Мир сега).

Комитетот за планирање при израелското Министерство за одбрана деновиве ја донесе таа одлука, се вели во соопштението на организацијата.

Одобрувањето за градба во еврејските населби поминува низ неколку фази.

Властите одобрија изградба на 2.304 станбени единици, од кои 1.466 се во првите фази на планирање.

„Зеленото светло за овие населени места е дел од катастрофалната владина политика насочена кон поткопување на двете државни решенија за мир со анексирање на некои делови на Западниот Брег“, рече невладина организација која се спротивставува на окупацијата на окупираните територии.

Израел го окупира Западниот Брег заедно со Источен Ерусалим во Шестдневната војна во 1967 година и оттогаш ги населуваше овие територии.

Тие се дом на повеќе од 600.000 еврејски доселеници меѓу скоро три милиони Палестинци.

Во пораката до доселениците пред парламентарните избори во септември, втора годинава, израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху вети дека нема да бидат евакуирани ниту еден еврејски договор.

Израел минатата недела одобри изградба на 700 домови за Палестинците во дел од Западниот брег што е под целосна израелска контрола.

(Вијести.ба / ФЕНА)