ОАЕ се откажува од својата анти-иранска политика и потпиша договор за поморска безбедност со Иран. Ова е главна пресвртна точка во политиката на малата монархија во Заливот, која до вчера беше безрезервно лојална на Саудиска Арабија и на Соединетите држави.

Обединетите Арапски Емирати, порано предводени од лоби во Соединетите држави кои бараат поцврст став кон Иран, сега се дистанцираат од политиката „максимален притисок“ на администрацијата на Доналд Трамп и владејачката саудиска династија против Исламската Република.

Но, Обединетите Арапски Емирати не само што се оддалечија од анти-иранската политика на Вашингтон, туку и неколку европски земји, меѓу кои и Германија и Франција, кои го отфрлија американскиот предлог за учество во поморска мисија во Персискиот Залив.

Обединетите Арапски Емирати, како најголем сојузник на Саудиска Арабија во војната против Јемен, на почетокот на јули најавија повлекување на повеќето свои сили од територијата на Јемен. Тоа доаѓа по една година разговори со Ријад и други припадници на саудиската коалиција кои ја бомбардираат најсиромашната земја во арапскиот свет од март 2015 година.

Повлекувањето на Обединетите Арапски Емирати од војната против Јемен е резултат на несогласувањата околу формата на идната моќ во таа земја, но првенствено заради високите трошоци и загуби на нејзиниот персонал, без значителен воен успех на бојното поле. Разликите со Саудиска Арабија ќе станат очигледни. Покрај тоа, некои од овие веќе станаа видливи во последните неколку недели, кога владата на „Емирати“ се воздржа да го обвини Иран за напад на танкери во заливот Оман. Обединетите Арапски Емирати тогаш признаваат дека нема докази против Иран за нападот врз бродовите.

Покрај тоа, повлекувањето на Обединетите Арапски Емирати од Јемен веројатно ќе му помогне на емиратите од Заливот да избегаат од ембаргото за вооружување на повеќето земји што се наметнати за злосторства против Јемен.

Најновиот извештај, придружуван од видео снимки од состанокот на двете делегации во Техеран, открива дека Обединетите Арапски Емирати ја смениле својата надворешна политика откако иранските сили урнаа американско беспилотно летало.

Според турската новинска агенција Анадолу минатиот четврток, повикувајќи се на владини извори, високи лидери на ОАЕ неодамна одржале таен состанок на кој разговарале за потребата од преиспитување на нивната политика за Иран.

Состанокот, со кој претседавал кралскиот принц на Емирати, Мухамед бин Зајед Ал-Нахјан, како и други високи дипломати на арапската монархија, била посветена на настаните што уследија по падот на американскиот дрон во Персискиот Залив.

„Треба целосно да ја преиспитаме нашата надворешна политика. Ние трошиме стотици милиони долари секој ден. Што, за возврат? “, истакнал шеикот Мухамед бин Рашид ал-Мактум, премиер на Обединетите Арапски Емирати и владетел на Дубаи, кој беше цитиран анонимно од владин извор.

Ал-Мактум исто така ја доведе во прашање интервенционистичката политика на неговата земја кон другите земји од регионот, повторувајќи дека „оваа скапа политика не not била од корист на земјата“.

„Која е нашата корист од промената на режимот во Судан или Либија? Очекувате САД да го нападнат Иран, но Трамп повика на дијалог со Техеран, дури и откако Иран собори американски беспилотно летало “, додал Ал-Мактум.

Потсетуваме дека на 20 јуни Иранската револуционерна гарда собори американско беспилотно летало на САД Глобал Хок, кое го проби воздушниот простор на Иран за време на шпионската мисија. Беспилотното летало беше соборено и покрај повторените предупредувања за напуштање на областа.
Средба на ОАЕ во Иран

 

ФОТО – Делегација на ОАЕ и Иран се состана во иранскиот град Бандар Абас

Дипломатите на ОАЕ истакнаа дека овој инцидент ја покажа силата на Иран, како во светот така и на Блискиот исток, поради што Емиратите „треба да се откажат од своите агресивни политики што е можно поскоро“.

Според горенаведениот извор, крунскиот принц Ал-Нахјан позитивно ја прифатил критиката и ветил дека ќе ги разгледа и спроведе одредени измени во надворешната политика на земјата.

Информациите доаѓаат на неколку дена откако делегацијата на крајбрежната стража на „Емиратите“, предводена од командантот Мухамед Али Мисбах ал-Ахбаби, минатиот вторник отпатува за Иран за да се осврне на моменталната состојба во регионот на Персискиот залив.

Покрај воспоставувањето на силни билатерални врски во дипломатските и пограничните прашања, за време на средбата, двете страни се согласија да соработуваат за унапредување на безбедноста во Персискиот Залив.