На крај, Барен добива уште едно засилување, Барселона одлучи да го пушти Кутињо

0

Баварците летово беа многу активни на трансфер-пазарите, при што во клубот дојдоа само Бенџамин Павард и Лукас Хернандес, поради што некои играчи на Баерн му ставија до знаење на раководството дека треба да донесат уште некој друг, особено по нивниот пораз од Борусија Дортмунд во Супер купот.

Според најновите информации, се чини дека Баерн успеа да го договори пристигнувањето и на Филипе Кутињо од Барселона.

Спортскиот новинар Бруно Андраде пишува дека Баварците се договориле со Барселона дека Кутињо пристигнува во Минхен без дополнителни трошоци со опција да може да го откупи на крајот на сезоната.

Баерн само ќе треба да плати годишна плата од 11 милиони евра, а во моментов се водат разговори со претставниците на Кутињо за да се заврши работите.

Неодамна, Бразилецот се поврза со Арсенал и Тотенхем, но крајниот рок за трансфер во Англија заврши во четвртокот и тој не замина во ниту еден од двата клуба и остана на „Камп Ноу“.

Кутињо пристигна во Барселона минатата година во јануари во рекорден трансфер во јануари, но минатата сезона не беше на очекуваното ниво, заради што тој во неколку наврати беше на удар на навивачите  кои сакаа да го напушти каталонскиот клуб.