Мохаммед бин Зајед оствари телефонски разговор со германската канцеларка Ангела Меркел

0

АБУ HАБИ, 22. август 2019 година (ВАМ) – Неговото Височество шеикот Мохамед бин Зајед Ал Нахјан, крунскиот принц на Абу Даби и заменик врховен командант на вооружените сили на Обединетите Арапски Емирати, во четвртокот доби телефонски повик од канцеларката на Германија, Ангела Меркел, за изгледите за консолидирање на усогласената акција и за унапредување на соработката меѓу двете пријателски земји.

Двајцата лидери разменија мислења за низа прашања од заеднички регионален и меѓународен интерес и ја истакнаа нивната решеност да го прошират обемот на нивната соработка од задната страна на нивната заедничка политичка волја за забрзување на нивните билатерални односи.

Тие се удвоија во важноста за одржување на регионалниот и меѓународниот мир и стабилност и приоритетирање на дијалогот, меѓусебното разбирање и гласот на разумот во решавањето на сите предизвици што опфаќаат голем број региони низ целиот свет.

Повикот се случи пред почетокот на 45-тиот самит на Г7 на Франција, на 24-26 август 2019 година, во Бијариц, каде ќе се осврне на глобалните предизвици во различни области, вклучително и економија, надворешна политика и заштита на животната средина.

Извор:wam