Според договорот со Соединетите држави за заеднички патроли во регионот што треба да ги спроведат воените сили на двете земји, турската војска влезе во северо-источна Сирија.

Веста беше потврдена утрово од официјални турски и американски воени извори, но и од мнозинството курдски сириски демократски сили (СДФ). Турските вооружени сили ја започнаа својата прва заедничка патрола источно од реката Еуфрат.

Ненадејното и итно настојување на првата американско-турска заедничка воена патрола во североисточна Сирија доаѓа набргу откако турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган се закани дека ќе започне еднострана операција доколку американската страна не ги забрза плановите за спроведување на договорот во Еуфрат.

Сите извори кои коментираат за настанот потврдуваат дека оваа прва заедничка патролна акција меѓу САД и Турција ќе се одвива во рамките на сириската територија, особено во областа околу Тал Абјад јужно од турскиот пограничен град Акчакала.

Turska zastava - vojska

Понатаму, извори додадоа дека воените сили вклучени во операцијата вклучуваат моторизирана пешадиска патрола во оклопни возила, што е потврдено со фотографии, како и беспилотни летала.

Во меѓувреме, курдските коментатори се чини дека не сакаат да ги коментираат новите случувања. Пред два дена, курдските команданти во областа рекоа за АФП „дека нема да прифатат турски бази на териториите што ги контролираат затоа што веќе постои де факто непроодна зона каде што се присутни коалициските сили предводени од САД“.

Sigurnosna zona dogovorena između Ankare i Washingtona
Фото: Безбедната зона е договорена меѓу Анкара и Вашингтон

Тие изјавуваат дека би прифатиле патроли на Анкара само онолку колку што е вклучена американската коалиција. Тие се согласија со Американците дека областа треба да биде помеѓу четири и 15 километри длабочина од турската граница и рекоа дека веќе преговараат за враќање на голем број Сиријци, со потекло од областа.

„Кога станува збор за политика, не знаеме што се случува. Имаме едно наутро, а друго навечер “, изјавил курдскиот командант Калил Калфо.

Еден од борците на Калф истакнал дека отстранувањето на курдските утврдувања од граничната област нема да ги запре тензиите.

Во текот на последните осум години, различни групи ја презедоа контролата над областа, почнувајќи од исламистичките милитанти до ИДИЛ и на крајот и до курдските сили. Во моментов, ситуацијата е појасна. САД и Турција постигнаа договор, без сомнение, на штета на сириските Курди, иако тврдат „дека патролите ќе се спроведуваат во тесно подрачје само по должината на границата со Турција и дека силите на СДФ се согласиле да го сторат тоа“.

Сепак, неодамнешното пристигнување на помал контингент на дански трупи во областа укажува на тоа дека Трамп би можел да го исполни ветувањето и да ги повлече американските трупи од Сирија, оставајќи ја областа на Турците и сојузниците на НАТО.

turska vojska
Фото:Турска војска

Ова сценарио е поволно за Дамаск и Русија, кои прават дипломатски напори за решавање на проблемот, бидејќи на Москва ќе им биде многу полесно да се договорат со Анкара и хетерогената група на контингент на европската коалиција. Но, треба да се почека американските трупи да ја напуштат Сирија, а таа одлука се очекува во предизборни времиња во Соединетите држави, кога Трамп ќе мора да покаже дека го исполнил своето ветување за изборите во 2016 година.Секако дека губитници во ова сценарио ќе бидат Курдите, како се случи во Ирак, каде никој не крена глас кога Багдад, поддржан од иранските сили, започна офанзива на Киркук за да ги угаси соништата за курдска независност на северот на земјата.

Извор:logicno