Високата комесарка на Обединетите нации за човекови права Мишел Бачелет изјави дека израелските сили во Појасот Газа во изминатите шест месеци раниле 30 новинари, јавува агенцијата Анадолу (АА).

Обраќајќи се на седницата на ОН во Женева, Бачелет потсети дека на 22 март Советот за човекови права на ОН усвои резолуција во која се осудува Израел.

„Во тој период, сериозните прекршувања на меѓународното право продолжија во окупираната палестинска територија, вклучително и настани во големи граѓански протести во Газа“, рече Бачелет.

Потсетувајќи се дека Палестинците организираат мирни демонстрации на „Маршот за големо враќање“ на 30 март 2018 година во Појасот Газа и Израел, таа истакна дека израелските безбедносни сили вршат напади со солзавец, водени топови и муниција.

Таа истакна дека жртвите на израелските напади често се млади луѓе, но и деца, како и новинари и медицински професионалци.

„Првите впечатоци покажуваат дека овие луѓе биле убиени во околина без животна опасност или сериозна повреда“, додаде Бачелет.

Таа истакна дека израелските сили убиле 189 палестински демонстранти во текот на првата година од протестите, изразувајќи посебна загриженост за ранувањето на 263 деца со боева муниција.

Палестинците организираат мирни демонстрации на „Маршот за големо враќање“ на 30 март на појасот Газа и израелската граница. Демонстрантите бараат враќање на териториите од кои беа протерани, како и укинување на блокадата на Газа воведена во 2006 година. Повеќе од 200 Палестинци се убиени од почетокот на годината во интервенцијата на израелските војници во мирни протести.

Извор:faktor