Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган покажа цврста намера да направи нуклеарно оружје за да ја „одбрани“ својата земја и смета дека е апсолутно неприфатливо да се забрани на една суверена влада да се опреми со такво оружје каде и да сака.

Ако се додаде кризата на иранската нуклеарна програма околу повлекувањето на Вашингтон од нуклеарниот договор, познатиот факт за руските ракети кои се премногу блиску до турската територија само за да предизвикаат загриженост за ширењето на нуклеарната технологија за „постигнување рамнотежа“ на Блискиот исток. Се разбира, Ердоган не мислеше на Иран, Русија или „сојузниците“ на НАТО. Цел на неговата критика беше Израел.

„Некои земји имаат нуклеарни боеви глави, не само една или две. Но, тие нас ни кажуваат дека не можеме да ги имаме. Не можам да го прифатам тоа “, остро рече турскиот претседател, кој веќе е во расправија со Белата куќа, која се претставува како најголем фактор на нуклеарното неширење на Западот и, дури и поцинично,„ одлучувачки противник на ширењето на оружјето за масовно уништување во светот “, пренесува Лочино

„Нема развиена нација која нема такво оружје, или барем може да ги има“, продолжи Ердоган.

Иако Турција беше меѓу првите потписнички на Договорот за неширење на нуклеарно оружје во 1968 година, Договорот за нуклеарно пролиферација во 1980 година и последователниот договор за нуклеарно тестирање од 1996 година, договор за забрана за секаков вид нуклеарна детонација за која било цел, се чини дека Ердоган е решен да го стекне своето нуклеарно оружје, со изговор дека на тој начин ќе може да ја одбрани својата земја против секој што сака да ја загрози.

Тоа би било одбрана како една од тие со кои Израел може да се пофали, како да сакаше да каже Ердоган. Израел е, како што знаете, сила на Блискиот исток на која Соединетите држави само декларативно се спротивставија на спроведувањето на сопствената контроверзна нуклеарна програма, од каде, логично, немаше резултати. Иако Франција е главен израелски партнер во развојот на нуклеарната технологија, тешко е да се верува дека САД не му помогнаа на својот клучен сојузник на Блискиот исток.

„Го имаме Израел во близина. Земја што ги плаши другите нации затоа што ги има тие оружја. Никој не може да ги допре “, рече турскиот претседател, алудирајќи на нуклеарната програма што се спроведува во комплексот Димон, која му дала на Израел нуклеарно оружје, можеби тестирано со она што историски беше напишано како„ Јужен Атлантски едриличарски инцидент “од 1979 година.

Странските аналитичари велат дека Израел навистина има значаен нуклеарен арсенал, наводно, околу 200 ракети вооружени со нуклеарни боеви глави, но ционистичкиот ентитет секогаш водел нејасна политика по нуклеарното прашање, одбивајќи да ги потврди или негира своите нуклеарни способности.

Сите турски национални медиуми објавија за непоколебливите намери на претседателот Ердоган, што дополнително ќе предизвика загриженост за врвот на Пентагон и дополнително да ги разладат односите со Вашингтон.

Весникот „Дејли Сабах“ објави дека Турција веќе „спроведува работа за добивање нуклеарни ракети“ и се приближува кон истите офанзивни способности како што се силите Пакистан и Индија, двете земји со свој нуклеарен арсенал.

Без разлика дали ова беше реторичка изјава на Реџеп Таип Ердоган или дали турската војска и државата работат на нуклеарна програма, прашањето е без одговор. Во најдобар случај, можеме да ја земеме оваа изјава како предупредување дека доколку има преголем притисок врз Турција, Турција ја има оваа опција на располагање.

Mahir Demisoski