Либанското движење за отпор Хезболах вчера собори израелски дрон на јужната либанска територија.„Борците на исламскиот отпор соборија израелски беспилотни летала што ја преминаа палестинско-либанската граница и се упатија кон јужниот град Рамија“, објавува Хезболах.

Според последните извори, израелско беспилотно летало се урна на либанската територија и сега е во рацете на Хезболах.

Израелско беспилотно летало се обидело да влезе во либанската територија за да собере информации за либанското движење за отпор, објаснува изворот.

Војската на израелскиот режим досега ниту ја потврди загубата, ниту излезе со коментар за уривање на нивниот дрон.

Инцидентот се случи по острата ескалација на тензиите меѓу Израел и Хезболах, кои започнаа на 25 август, кога во израелскиот град Дахије, кој се наоѓа во јужната област на Бејрут, беа забележани два израелски беспилотни летала. Едниот експлодира пред испразнетата зграда на Хезболах за односите со локалните медиуми, а другото беспилотно летало беше заробено од либанските сили за отпор.

Претходно, либанскиот претседател Мишел Аун рече дека ваквите напади ги смета за странска агресија и го прогласи правото на својот народ да ја брани својата сувереност и независност.

Либанското движење, од своја страна, одговори на израелската агресија со истрелање на противтенковски ракети кон израелски оклопни возила во северен Израел. Според Хезболах, дел од војниците во возилот се ранети, а дел убијени.

Очигледно, воопшто не е важно за Хезболах што израелската армија ги крена своите трупи на буден степен и распореди десетици тенкови и артилериски единици во близина на либанската граница, само за да го одврати можниот одговор на Хезболах.

Покрај тоа, забележително е колку се зголемени можностите на Хезболах при уништувањето и фаќањето израелски беспилотни летала. Логично е да се претпостави дека технологијата им ја дал Иран, кој ефикасно срушил или следи и заземјува каде сака, американски беспилотни летала над Сирија и Ирак, пишува Логично.

„Седум до осум беспилотни летала кои редовно летаа над Сирија и Ирак беа под наша контрола, а ние ги прочитавме податоците од нив и успеавме да ги добиеме нивните информации од прва рака“, рече иранскиот генерал Амир Али Хаџизаде во февруари годинава.

Преку каналите за комуникација на овие беспилотни летала, разузнавачката служба ИРГЦ успеа да „навлезе“ командниот центар на американската армија.

Иранската револуционерна гарда, исто така, покажа видео во кое се прикажува американско беспилотно летало што започнува да се распаѓа и „грубо слетува“ во напуштено подрачје на 10 километри од нејзината база.

Американските војници избегнаа приближување кон „бескорисното“ беспилотно летало затоа што веќе не беа сигурни кој го управува, поради што испрати борбен авион за да го уништи на местото каде што беше заземјен.

Mahir Demişoski